Piedalies aptaujā par cilvēka papilomas vīrusu un noskaidro, ko vēl nezināji par CPV

Sievietēm līdz 45 gadu vecumam dzemdes kakla vēzis ir otrais izplatītākais vēža veids. Latvijā pēdējo 10 gadu laikā saslimstība ar dzemdes kakla vēzi ir pieaugusi par 20% – vidēji gadā no jauna tiek reģistrētas 244 dzemdes kakla vēža pacientes. Diemžēl dzemdes kakla vēzis ir trešais biežākais vēža izraisītas nāves iemesls sievietēm (pēc krūts un plaušu vēža) – vidēji ik gadu no vēlīni atklāta dzemdes kakla vēža mirst 177 sievietes. Šie dati ir nopietns iemesls, lai ikvienai sievietei rastos jautājumi par to, kā sevi pasargāt no šīs slimības.

Jautājumu un atbilžu portāls tikaisievietem.lv aicina ikvienu sievieti (un arī vīriešus) piedalīties aptaujā par cilvēka papilomas vīrusu jeb CPV. 

http://aptaujas.tikaisievietem.lv/aptauja-sievietem-par-cilveka-papilomas-virusu/

Šī aptauja ne tikai ļaus apkopot datus par to, kas ir zināms par CPV, bet vienlaikus tā sniegs zināšanas – pēc jautājumiem par CPV, aptaujā ir iekļauta ārstu sniegta informācija par konkrēto tēmu. Tikaisievietem.lv jau iepriekš izsaka pateicību ikvienam, kurš atvēlēs laiku šīs anketas aizpildīšanai!

Īsumā par cilvēka papilomas vīrusu

Dzemdes kakla vēža izraisītājs vairāk nekā 99%* gadījumu ir cilvēka papilomas vīruss (CPV) jeb Human Papilloma Virus (HPV). CPV vīruss, kas veicina dzemdes kakla vēža risku, ir iegūstams ādas un gļotādu saskares ceļā, nenoliedzami, arī seksuālo attiecību laikā. CPV ir ļoti izplatīts vīruss, kas skar gan vīriešus gan sievietes izraisa dažādas. Atkarībā no CPV tipa, tas rada dažādas veselības problēmas – dzemdes kakla vēzi, ārējo dzimumorgānu vēzi, maksts un taisnās zarnas vēzi, mutes dobuma, lūpu un rīkles mutes daļas vēzi.  CPV var izraisīt hronisku elpceļu papilomatozi u.c. slimības, kā arī  labdabīgus, ādas un gļotādas izaugumus – dažāda veida kārpas, t.sk. arī nepatīkamas dzimumorgānu kārpas.

CPV vīrusa pārnešanai pietiek ar intīmu ādas kontaktu dzimumorgānu rajonā, orālo seksu – prezervatīvs nepasargā no CPV. Inficēšanās risks ir augstāks, ja ir liels seksuālo partneru skaits, tomēr ir pilnīgi iespējams, ka inficēšanās ar CPV var notikt arī ar pirmo seksuālo partneri vēl agrā jaunībā.  

Kā sevi pasargāt no dzemdes kakla vēža?

Katrai sievietei regulāri – reizi gadā vajadzētu doties uz profilaktisko apskati pie ginekologa. Ārsts vizītes laikā veiks visas nepieciešamās pārbaudes, t.sk., paņems dzemdes kakla onkocitoloģiskās analīzes, lai noteiktu dzemdes kakla vēža risku. Tās ir tikai 15 minūtes gadā, kas var glābt dzīvību!

Ar šīs uztriepes palīdzību iespējams diagnosticēt priekšvēža izmaiņas (CIN2 un CIN3) dzemdes kaklā, kad tās vēl viegli pakļaujas ārstēšanai un nav sasniegušas audzēja stadiju. Savlaicīga diagnostika palīdz novērst 80% vēža gadījumu.

Ja iepriekšējo analīžu rezultāti atbilst normai, vecumā no 20 līdz 34 gadiem dzemdes kakla onkocitoloģiskās analīzes jāveic vienu reizi 3 gados. 35-70 gadus vecām sievietēm dzemdes kakla onkocitoloģiskās analīzes jāveic reizi gadā. Reizi trijos gados valsts apmaksā onkocitoloģiskās analīzes paņemšanu no dzemdes kakla un vizīti pie ārsta, kuram ir līgums ar NVD.

Vakcīna pret CPV vīrusu, galveno dzemdes kakla vēža izraisītāju, ir vēl viena iespēja, papildus regulārām vizītēm pie ginekologa, kā mazināt dzemdes kakla vēža risku. Pieejamās vakcīnas pret CPV aizsargā pret vīrusa 16. un 18.vīrusa tipiem, kas izraisa vairāk nekā 70% dzemdes kakla vēža gadījumu pasaulē.

Par to, kas ir dzemdes kakla vēzis, kā tas rodas, kādi ir tā simptomi, kā sevi pasargāt no dzemdes kakla vēža, par dzemdes kakla vēža skrīningu plašāk lasi: https://tikaisievietem.lv/sievietes-veseliba/dzemdes-kakla-vezis/.

Par cilvēka papilomas vīrusu, inficēšanās veidiem, slimībām, kādas izraisa CPV, kā arī par vakcīnu pret cilvēka papilomas vīrusu, plašāk lasi: https://tikaisievietem.lv/sievietes-veseliba/cilveka-papilomas-viruss-jeb-cpv/.

Piedalies aptaujā!

http://aptaujas.tikaisievietem.lv/aptauja-sievietem-par-cilveka-papilomas-virusu/