Aptaujas “Mana īstā kontracepcija” rezultāti

4 mēnešu garumā portāls www.tikaisievietem.lv aicināja portāla apmeklētājas piedalīties aptaujā, lai noskaidrotu paradumus un zināšanas saistībā ar kontracepcijas līdzekļiem un metodēm. Kopumā tika saņemtas atbildes no 698 dāmām, ļaujot iegūt datus par tādiem jautājumiem kā ginekologa apmeklējums, ginekologa apmeklējuma iemesls, kontracepcijas līdzekļu un metožu apspriešana ārsta kabinetā, pašlaik lietotie kontracepcijas līdzekļi un metodes, zināšanas par tām, faktori, kas nozīmīgi, izvēloties savu kontracepcijas līdzekli vai metodi, kā arī partnera līdzdalība ar kontracepciju saistītos jautājumos.

Jebkuras darbības pamatā nozīmīgas ir esošās zināšanas, tādēļ aptaujas dalībniecēm tika lūgts piekrist vai nepiekrist konkrētiem apgalvojumiem par kontracepciju. Aptaujas rezultāti atklāj, ka sieviešu zināšanas par kontracepciju nav pietiekamas, līdz ar to ir viegli pieņemt mītus par patiesību.

 

 • Vairāk nekā puse aptaujas dalībnieču (59%) uzskata, ka, lietojot hormonālās pretapaugļošanās tabletes, sieviete pieņemas svarā, bet katra trešā uzskata, ka avārijas kontracepcija ir pielīdzināma abortam.
 • Diemžēl trūkst zināšanu arī par efektīviem un ērti lietojamiem jaunumiem – vairāk nekā puse dalībnieču atzina, ka tām trūkst zināšanu par hormonālo vaginālo riņķīti. Zināšanas nav pilnīgas arī saistībā ar otru vispopulārāko kontracepcijas līdzekli – hormonālajām pretapaugļošanās tabletēm.
 • 40% sieviešu nav pārliecinātas par savām zināšanām saistībā ar smēķēšanas ietekmi uz veselību, lietojot hormonālās pretapaugļošanās tabletes.
 • Vairāk nekā trešdaļa šaubās par savām zināšanām jautājumā par paaugstinātu risku saslimt ar onkoloģiskajām slimībām hormonālo pretapaugļošanās tablešu lietošanas ietekmē.
 • Visdrošāk zināšanas var papildināt, jautājumus uzdodot savam ginekologam. Šajā gadījumā dati liecina, ka gandrīz astoņas no desmit sievietēm (78%) ir bijušas uz profilaktisko apskati pie ginekologa vienu reizi gadā, tomēr tikai 8% gadījumos dāmas devušās pie ārsta, lai aizpildītu savus zināšanu robus piemērotākās kontracepcijas un vispārīgu kontracepcijas jautājumu sakarā.
 • Šajā gadījumā gan jāuzslavē ārsti, kuri centušies sniegt zināšanas. Ginekologi kopumā ar sešām no desmit sievietēm pēc savas iniciatīvas ir runājuši par kontracepcijas līdzekļiem un metodēm.
 • Tomēr liela uzmanība jāvērš arī uz to, par kādiem kontracepcijas līdzekļiem un metodēm ārsti runā. Visbiežāk ārsti kā piemērotāko kontracepcijas metodi ieteikuši hormonālās pretapaugļošanās tabletes (36%), aiz tām atstājot dzemdes spirāli (21%).
 • Noteicošais faktors, lai izvēlētos par labu kādai kontracepcijas metodei vai līdzeklim, ir konkrētās kontracepcijas efektivitāte, proti, izsargāšanās no grūtniecības. 79% gadījumos svarīga ir kontracepcijas līdzekļa vai metodes vienkārša lietošana, 70% gadījumos – lai izvēlētā kontracepcija neradītu izmaiņas ķermeņa svarā, bet cena ir ļoti nozīmīgs faktors 64% gadījumos. Vairāk nekā puse sieviešu par svarīgāko faktoru uzskata kontracepcijas efektivitāti, nodrošinot aizsardzību no seksuāli transmisīvajām slimībām un HIV/AIDS.
 • Jāuzsver vēl kāds nozīmīgs aspekts kontracepcijas izvēles sakarā – 72% aptaujas dalībnieču atzina, ka kontracepcijas izvēlē nozīme ir arī partnera domām. Turpinot domu par partnera iesaistīšanu ar kontracepciju saistītos jautājumos, iepriecina fakts, ka vairums dāmu dzīvesdraugi ir informēti, kādu kontracepcijas līdzekli vai metodi sieviete ir izvēlējusies un lieto. 37% gadījumos kontracepcijas izvēle ir abu partneru kopīgs lēmums.
 • Kopumā trešdaļai (31%) sieviešu dzimumpartneru ir bijuši kādi iebildumi vai ierosinājumi par lietoto kontracepcijas metodi vai līdzekli. Lielāks ir neprecēto sieviešu īpatsvars, kuru partneriem ir bijuši kādi iebildumi vai ierosinājumi par lietoto kontracepciju.
 • Šīs aptaujas dalībniecēm un viņu partneriem populārākie kontracepcijas līdzekļi ir vīriešu prezervatīvi un hormonālās pretapaugļošanās tabletes – tos izmanto attiecīgi 30% un 21% pāru. 16% aptaujāto norāda, ka izmanto pārtraukto dzimumaktu, bet 10% norāda, ka vispār nelieto kontracepciju!
 • 65% dāmu (no 450) ir informētas par kontracepcijas riņķīti, 15% sieviešu to ir lietojušas. Svarīgākais iemesls, pamatojot izvēli izmantot riņķīti, ir tā zemais hormonu daudzums. 26% sieviešu atzinīgi vērtētē faktu, ka riņķītis jālieto vien reizi mēnesī, jo, kā atzina katra otrā sieviete (57%), mēdz rasties grūtības katru dienu atcerēties, ka jāiedzer pretapaugļošanās tablete.
 • Spēcīgākais arguments, kāpēc sievietes nevēlas izmēģināt riņķītis, ir visiem labi pazīstamais ieraduma lielais spēks un bailes no pārmaiņām, kas tiek formulētas kā apmierinātība. 34% sieviešu ir apmierinātas ar kontracepcijas līdzekli vai metodi, ko jau lieto.
 • Palielinoties respondentu vecumam, pieaug to sieviešu īpatsvars, kuras kā kontracepcijas metodi izmanto pārtraukto dzimumaktu.

 

Portāla www.tikaisievietem.lv veidotās aptaujas analīzei tika izmantoti dati no 698 portālā aizpildītām anketām. Lielākais respondentu īpatsvars bija sievietes vecumā no 18 līdz 27 gadiem (52%). 30,6% sievietes bija vecumā no 28 līdz 37 gadiem, 15% sieviešu bija vecākas par 37 gadiem, bet sievietes vecumā līdz 18 gadiem aptaujā veidoja 2% no visu dalībnieču pulka. 67% dāmu bija augstākā vai nepabeigta augstākā izglītība, tam seko vidējā profesionālā un vispārējā vidējā izglītība ar attiecīgi 16% un 12%. Aptaujas dalībnieču dominējošā dzīvesvieta ir Rīga (49%), tad Vidzeme (23%), Kurzeme (15%), Zemgale (10%) un Latgale (4%). Gandrīz puse sieviešu norāda, ka nekad nav bijušas precējušās (50%), bet katra ceturtā (42%) ir precējusies. 45% aptaujas dalībnieču ir bērns vai bērni.

 

Aptauja veikta tikaisievietem.lv portālā 2010. gada rudens.