Cik gadu vecumā uzsākt sarunu par seksualitāti?

Seksualitāte ir bērnam visapkārt jau no dzimšanas – tā izpaužas tēta un mammas ikdienas attiecībās, bērnam sava ķermeņa izzināšanā. Iespējams, ka ap 4 gadu vecumu bērns pats uzdos dažādus jautājumus, kas saistīti ar seksualitāti. Bērnībā vecāku uzdevums ir nekaunināt par šādu jautājumu uzdošanu vai sava ķermeņa izzināšanu. Uz bērna jautājumiem atbildi vienkārši, brīžos, kas esi pārāk apmulsusi, pajautā pretjautājumu: „Kā tev pašai liekas?”. Nereti bērnam vajadzīgā atbilde nebūt nav tāda, kādu gatavojāmies sniegt.

Ap 7-12 gadu vecumu jāvelta laiks sarunām ar bērnu par ķermeni, savstarpējām attiecībām, puišu un meiteņu draudzību. Šis ir laiks, kad vajadzētu turpināt iepazīstināšanu par abu dzimumu uzbūvi, pastāstīt par bērniņa piedzimšanas brīnumu, par to, kā iestājas grūtniecība. Tā ir tāda prātīga sagatavošanās pubertātes vecumam. Nepieciešams meitai stāstīt par to, ka sveši cilvēki nedrīkst aizskart viņas ķermeni. Ļoti svarīgi sarunā par šīm tēmām ienest jūtas, emocijas, maigumu, mīļumu.
Tikpat svarīgas kā vecāku atbildes uz bērna jautājumiem, ir tas, ko bērns redz un iemācās no savas ģimenes un vecāku attiecībām: ka vecāki viņu mīl un samīļo, ka vecāki samīļo, apkampj, noskūpsta viens otru, ka vecākiem ir sava guļamistaba, ka tajā, piemēram, var ienākt tikai pieklauvējot u.tml.

Ja bērns neuzdod jautājumus par seksualitāti, dzimuma atšķirībām, piedzimšanu u.tml. iespējams iniciatīvu ņemt savās rokas un kādā piemērotā situācijā uzdot bērnam jautājumus, piemēram, vai viņš zina, ar ko atšķiras zēni no meitenēm – to var kopā uzzīmēt un pārrunāt.