Kāds varētu būt kaitējums meitai, ja viņa ar māti pavada ievērojami daudz sava brīvā laika un izvairās no vienaudžiem?

Kāds varētu būt kaitējums meitai, ja viņa ar mani pavada ievērojami daudz laika? Meitai ir 12 gadi un jau kuro vasaras brīvlaiku pavada sēžot man astē. Piemēram, rīt dodos uz bērnu nometni strādāt un viņa dosies man līdzi un solās būt palīgs nometnē. Vai tas varētu kaitētu viņas attīstībai un pieaugšanai? Nezinu kā būtu labāk darīt – atstumt viņu vai turpināt visu laiku pavadīt kopā?

 

Atbild Psihosomatikas klīnikas ārsts-psihoterapeits dr. Artūrs Utināns

Ar laiku var izveidoties kā galvenā problēma – grūtības attiecībās ar vienaudžiem:

 

  1. Bailes vai kautrīgums iepazīstoties ar sava vecuma svešiem cilvēkiem;
  2. Nespēja atrast kopīgas intereses un kopīgas sarunu tēmas ar cilvēkiem savā darbā un ārpus darba;
  3. Grūtības pieņemt patstāvīgus, autonomus, neatkarīgus lēmumus;
  4. Kautrīgums un biklums izveidot romantiskās attiecības ar pretējo dzimumu;
  5. Tendence izveidot ģimeni ar pirmo vīrieti, kurš pievērš uzmanību, kritiski neizsverot viņa atbilstību un neizsverot citas kandidatūras;
  6. Tendence pakļauties vai tendence dominēt (uzspiest savu viedokli);
  7. Vilšanās, norobežošanās no cilvēkiem, slikts garastāvoklis (lielākā vecumā depresivitāte vai trauksmes lēkmes).

Jāatceras, ka cilvēkiem jebkas šajā dzīvē ir jāiemācās, tai skaitā attiecības un tai skaitā romantiskās attiecības. Tāpēc meita noteikti nav jāatstumj, bet empātiski un stingri jāiedrošina pavadīt laiku ar vienaudžiem. Jāmēģina noskaidrot, kāpēc meitai nav draudzeņu, pēc kurām viņa vasarā ilgojas un jāmāca draudzēties (grūtāk ir, ja mamma pati nemāk draudzēties). Jāpalīdz meitai tādas draudzenes un draugus atrast, piemēram, jāpierunā palikt pie radu, draugu bērniem uz vairākām dienām, izmantot dažādas vasaras nometnes. Meitai jāmāca pārvarēt aizvainojumus uz draudzenēm un, ja vajag, mācīt aizstāvēt savu viedokli bez kliegšanas un maniplācijām. Visādā ziņā jauks un komunikabls raksturs ir tas, kas katram un katrai savā dzīvē būtu sevī jāizveido, lai izjustu laimi.