Ko darīt, lai mammai tiktu izmērīts kaulu masas blīvums?

Pirmais, kas jādara – jāpierakstās pie ģimenes ārsta, lai saņemtu nosūtījumu kaulu blīvuma mērījumam. Ar norīkojumu izmeklējums ir stipri lētāks – mērījums ar ģimenes ārsta nosūtījumu maksā 1-2,5 Ls, bez nosūtījuma – 10-30 Ls saskaņā ar katras iestādes maksas pakalpojumu cenrādi.

Tad jāpierakstās uz mērījumu kādā no osteoporozes diagnostikas kabinetiem . Kad mērījums izdarīts, ar atbildi jāpierakstās pie osteoporozes speciālista, lai kompetenti saprastu mērījuma rezultātu. Ja mērījums uzrādīs osteoporozi, āiet pie ģimenes ārsta, lai saņemtu recepti medikamentam osteoporozes ārstēšanai.

Osteoporozes ārstēšanai medikamentus var saņemt ar 50% atlaidi pacientes (sievietes pēcmenopauzē), kurām ir osteoporoze ar patoloģisku lūzumu – t.i., pēc menopauzes sasniegšanas ir rentgenoloģiski pierādīts muguras skriemeļu, gūžas kaula vai apakšdelma lūzums, vai arī citu kaulu lūzums nelielas traumas dēļ un, uzsākot ārstēšanu, konstatēti augsti osteodensitometrijas (kaulu blīvuma mērījuma) rādītāji (T skala ≤ – 2,5 SD). Kompensējamos medikamentus var saņemt arī pacienti ar medikamentu izraisītu osteoporozi, kuri vairāk nekā 3 mēnešus lieto perorālos glikokortikosteroīdus (visbiežāk tiek lietoti astmas, reimatisko un onkoloģisko slimību ārstēšanai), kā arī pacienti ar pierādītu ideopātisku osteoporozi (neskaidras izcelsmes, izpaužas jau no bērnības, iedzimta problēma) un pacienti ar osteoporozi citur klasificētu slimību dēļ (galvenokārt endokrīnās slimības, piemēram, cukura diabēts, vairogdziedzera problēmas u.c.).

Vai pacients atbilst kādai no grupām, kas var saņemt kompensējamos medikamentus, lemj ģimenes ārsts (vai ārsts, kuram noslēgts līgums ar VNC), izvērtējot diagnostikas rezultātus un pacienta slimības vēstures datus