Vai vīriešiem ir menopauze?

Raksts pārpublicēts sadarbībā ar Apollo.lv.

Kad vīrieši sasniedz pusmūžu, ar viņiem kaut kas notiek.  To dēvē par «pusmūža krīzi», «pārmaiņām dzīvē» vai «vīriešu menopauzi», bet ko tas īsti nozīmē?

 

Zinātnieki vēl strīdas

Jau daudzus gadus runā par vīriešu «pusmūža krīzi», kad viņi izjūt traucējošus fiziskus un emocionālus simptomus.

Pēdējā laikā šie simptomi tiek salīdzināti ar sieviešu menopauzi un dažkārt tiek lietots termins «vīriešu menopauze». Tā kā menopauzes definīcija apzīmē laiku, kad beidzas mēnešreizes, šādā izpratnē tā vīriešiem nevarētu piemist. Tomēr vīriešiem varētu būt specifisks ekvivalents, ko dēvē par andropauzi, kuras laikā novērojamie simptomi ir līdzīgi sieviešu menopauzes simptomiem.

Andropauzes simptomi

  • Vāja seksuālā tieksme
  • Nogurums
  • Ķermeņa formas pārmaiņas
  • Muskuļu masas samazināšanās
  • Paaugstināta uzbudināmība
  • Svīšana
  • Sarkšana
  • «Sāp visas malas»
  • Slikts garastāvoklis

Daži eksperti uzskata, ka andropauzi tāpat kā menopauzi izraisa hormonālas pārmaiņas. Tomēr, sākoties menopauzei, sievietēm hormonu līmenis krīt ļoti strauji, turpretī vīrišķā hormona testosterona līmenis samazinās pakāpeniski daudzu gadu gaitā. Turklāt daudziem 70 gadu veciem vīriešiem tas ir tikpat augsts kā divdesmitgadīgiem jaunekļiem.

 

Kas notiek ar vīriešiem?

Vāja seksuālā tieksme, nogurums, novecošanas apziņa, matu izkrišana, ķermeņa formas pārmaiņas (samazinās muskuļu masa, ķermenis kļūst apaļāks) – tās ir galvenās pusmūža vīriešu sūdzības. Citu simptomu vidū ir uzbudināmība, svīšana, sarkšana, sāpes visās ķermeņa vietās, īgns garastāvoklis un dažkārt depresija.

Aplūkojot šos simptomus, redzama līdzība ar sieviešu sūdzībām menopauzē.

 

Kas aiz tā slēpjas?

Daudzi ārsti atzīst, ka pusmūžā ar vīriešiem tiešām notiek pārmaiņas, taču domā, ka tās drīzāk izraisa psiholoģiski, nevis hormonāli cēloņi. Spogulī redzot grumbas, pliko pauri un resno vēderu, vīriešiem rodas doma, ka jaunība beigusies. Ar to ir grūti samierināties. Daudzos gadījumos vīriešu psiholoģiskās neapmierinātības pamatā var būt laulības problēmas, neapmierinātība ar darbu, finansiālas grūtības vai pārmērīga alkohola lietošana.

Ja atzīstam, ka fiziskās pārmaiņas ir novecošanas normālas izpausmes, emocionāli ar to iespējams samierināties. Svarīgi neaizmirst, ka tāpat kā sievietēm daudzus nepatīkamos simptomus var izraisīt kāda slimība. Vainīga var būt anēmija, vairogdziedzera funkcijas traucējumi vai depresija.

 

Vai vīriešus var izārstēt?

Ārstēšanu var sākt, ja zināms, ko ārstēt. Ja ārstē andropauzi, ārsti joprojām nav vienisprātis par terapijas līdzekļiem un par to, vai ārstēt ar testosteronu. Dauzi vīrieši pēc ārstēšanas apgalvo, ka viņu stāvoklis ir uzlabojies. Vai tas tā patiešām ir vai arī ārstēšanai ir placebo efekts, pagaidām nav zināms.

Tomēr pret hormonaizstājterapiju nedrīkst izturēties vieglprātīgi. Tā var izraisīt prostatas vēzi, un hormonaizstājterapija ir rūpīgi jāmonitorē.

http://www.apollo.lv/portal/sieviete/articles/248546