Atbilde

Labdien!

Gardinella(gardinella vaginalis) ir mikroorganisms, kas dzīvo sievietes makstī un pie noteiktiem apstākļiem var izraisīt iekaisumu – bakteriālo vaginozi (BV).

Lai ārsts uzstādītu diagnozi – bakteriālā vaginoze, jābūt vismaz trīs no četriem diagnostikas kritērijiem: daudz bālganu izdalījumu no maksts, ko konstatē ginekoloģiskās apskates laikā, maksts ph ir lielāks par 5 – tātad – makstī nav pietiekamā daudzumā – labo-pienskābo baktēriju, pozitīvs aminotests – to veic ārsts apskates laikā un gardinellu klātbūtnes gadījumā parādās ,,zivju smaka,,, raksturīgās izmaiņas ar īpašu šūnu klātbūtni maksts uztriepē. Par to, vai gardinellas iegūstamas tikai un vienīgi seksuāli transmisīvā ceļā, joprojām nav īstas skaidrības, jo dažkārt tās konstatē arī dzimumdzīvi nedzīvojušām sievietēm. Tomēr – arī partnerim urīnizvadkanālā var dzīvot gan gardinellas, gan citi BV izraisošie mikroorganismi, kas dzimumkontakta laikā tiek nodoti sievietei. Bet – noteikti ir faktori, kas veicina gardinellu savairošanos un iekaisuma – bakteriālās vaginozes – attīstību – dažādu spermicīdu lietošana, nepareiza intīmā higiēna, partnera maiņa, arī hormonu svārstības menstruālā cikla laikā var saasināt problēmu.
Ārstēšana parasti ir kompleksa – gan lokāla, gan iekšķīga, tā ietver sevī arī maksts mikrofloras atjaunošanu un stabilizāciju pēc terapijas kursa, bet – jebkurā gadījumā – tā noteikti jāpiemeklē katrai pacientei vai pārim individuāli un atkarīga arī no tā, cik problēma ir ilgstoša, tādas vienotas receptes šajā gadījumā nav.

Ar cieņu
Dr. Inta Dinsberga.