Diāna Zande par sievietes sievišķību un savu pirmo skūpstu

Gan mūsdienu jaunieši, gan cienījama vecuma cilvēki – visi taču atceramies šķelmīgo spindzeli Lāsmiņu no Rīgas Kinostudijas mākslas filmas “Limuzīns Jāņu nakts krāsā”. Diānas Zandes atveidotais tēls tika nospēlēts tik ļoti spilgti un tēlaini, ka par Lāsmiņu viņa vēl ilgi tika turēta un arī uzrunāta dzīvē. Diānai gan nepatīk, ka viņu tā dēvē un mūsu stāsts arīdzan nebūs par to.

Kino un aktrises gaitām pa lielam ir pielikts punkts jau daudzus gadus. Māksliniece nespēja samierināties ar to, ka teātris jāienes arī mājās, pašas ģimenē pēc izrādēm vai filmēšanās. Taču aktrises skola un pieredze tagad lieti noder pamatdarbā.

Tagad viņa ir psiholoģe, nu jau ar maģistra grādu. Diāna konsultē visplašākās jomas un psiholoģijas nozares. Viņa specializējas arī pasaku terapijā, kas ir process, kurš veido saikni starp notikumiem pasakās un uzvedību reālajā dzīvē un palīdz stiprināt cilvēka kontaktu ar savu iekšējo pasauli radošā, neuzspiestā veidā. Jo pasaku terapija ir senākā terapija pasaulē un viens no veidiem, kā cilvēks var atrast sevī jaunus, līdz šim neapzinātus resursus, ko vēlāk var izmantot arī dzīvē.

Tāpat speciāliste pasniedz un konsultē krīzes intervenci – tā ir, tā dēvētā, ātrā psiholoģiskā palīdzība cilvēkam krīzes situācijā, kad pacientam iestājusies pēkšņa psihes emocionāla anestēzija vai iekšējs apdullums pēc šoka, ko cilvēks saņēmis kāda dzīves sitiena rezultātā.

Diāna Zande ir lektore un pasniedz nodarbības topošajiem un esošajiem vecākiem.

 

Šoreiz Tikaisievietem.lv viesojas piecu bērnu māmiņa, psiholoģe un aktrise Diāna Zande.

 

 

Kas jūsuprāt dzīvē pieder tikai sievietēm?

Vīrietim vienmēr visos laikos ir bijis jābūt tam, kurš iet medībās. Bet evolūcijas gaitā sievietes ir piedzīvojušas ļoti daudz. Nu jau daudz vairāk nekā vīrieši. Lai cik tas nebūtu jocīgi, mūsu lomas ir bijušas nozīmīgākas. Aizvadītā gadsimta laikā sievietes jau uzsāka darīt visu, ko dara arī vīrietis, bet vienlaikus saglabāja arī savu sievišķību. Viņām tas izdodas lieliski.

Vai Latvijas valsts veselības sistēma pietiekami rūpējas par savas valsts sieviešu veselību? Vai Latvijā sievietei pietiek informācijas par higiēnu, grūtniecību, kontracepciju un tās metodēm?

Es domāju uz šo lietu jāraugās pasaules kontekstā. Jautājums, vai mēs sievietes pašas gribam un protam šo informāciju ieraudzīt vai arī gaidām, ka kāds ar karotīti iebērs mutītē pie rīta kafijas. Globāli – kas meklē, tas atrod un informācijas badā mēs neesam. Bet katrā atsevišķā gadījumā šīs informācijas varētu būt arī stipri par maz. Nereti tieši ārsts sievietei nepasaka to, ko varēja pateikt un vajadzēja pateikt.

Kura Latvijā vai pasaulē populāra dāma jums šķiet visšarmantākā kā iekšēji tā ārēji un ir sievišķības eliksīra simbols?

Viens cilvēks nekad nespēj apvienot visas īpašības, kuras man ir būtiskas. Pasaulē ir milzum daudz šarmantu sieviešu.

Par kādām īpašībām jūs runājat?

Pirmkārt īstai sievietei nav vecuma. Sieviete ir un būs sieviete – meita, mamma vai omīte; 20, 70 vai 90 gados – īsta sieviete, kurai uz pleciem ir galva un kura visu dzīvē dara pēc samērīguma principa.

Vai atbalstāt kontracepciju? Kādu kontracepcijas veidu jūs ieteiktu sievietēm?

Tas ir tāpat, ja tu man jautātu: kāds ir labākais veids, kā sasniegt orgasmu? Ir 5 veidi un ir tūkstošiem veidu. Katram indivīdam tas būs cits. Es iesaku kontracepciju kā tādu, taču katrai daiļā dzimuma būtnei jāizvēlas savs, tieši viņai piemērotākais veids.

Kādas kontracepcijas metodes bija pirms 20-30 gadiem un vai izglītība šai jomā ir augusi?

Es teiktu, ka kontracepcijas līdzekļu pieejamība un klāsts noteikti ir izaudzis. Tagad visu var uzzināt internetā, toreiz gājām pie ginekologa. Atkal svarīgi – vai mēs gribam to uzzināt? Sešdesmitajos gados, piemēram, bija vienkāršas metodes – sievietes vienkārši skalojās. Taču gribu uzsvērt: daba nav muļķe! Tā vienmēr pati dos veidu, kā atrast kontracepciju.

Vai jūs esat par vai pret abortiem?

Principiāli es esmu pret abortiem, taču ir jāskata katrs atsevišķs gadījums. Manā praksē ir bijis daudz sieviešu, kuru gadījumos es esmu bijusi kategoriski par aborta veikšanu.

Kāda jūsuprāt ir seksīga sieviete?

Tāda, kura pati tāda jūtas. Un jūtas seksīga attiecībās, kurās viņa tai brīdī dzīvo.

Kurš ir Jūsu dzīves spilgtākais brīdis, vecuma vai karjeras posms?

Man spilgtākais dzīves posms ir šobrīd un arī manas dzīves paši spilgtākie momenti ir šobrīd. Tikko aizstāvēts maģistrs. Ja no pagātnes, tad kā vienu no krāšņākajiem notikumiem atceros savas dzīves pirmo skūpstu.

Domāju, ka mūsu lasītājas (-ji) deg nepacietībā uzzināt stāstu par jūsu pirmo skūpstu…

Tas notika laukos kādā vasaras vakarā, manos tīņa sešpadsmit gados. Skūpsts jeb skūpsti bija riktīgi un no visas sirds. Tā kā man nebija absolūti nekādas pieredzes skūpstīšanās jomā, tad gāja traki. Otrā rītā, vēl mulsuma vadīta, es nebiju paspējusi vēl ieskatīties spogulī. Un mana mamma, gluži kā juzdama prasa: kāpēc tev tāda zila lūpa? Es daudz nedomādama, uz dullo atcērtu – mellenes ēdu. Es meloju acīs skatīdamies. Šķiet, ka mamma toreiz ar’ noticēja un tas viss bij’ tik skaisti…