Marika Ģederte par skaistiem un gaišiem cilvēkiem, par sevi, savām kaislībām un jūtu neprātiem

Slavenību prese šo dāmu mēdz saukt par valsts galveno blondīni. Taču tas ir tikai joks, jo visi – kā žurnālisti, tā lasītāji zina – apzīmējumam blondīne vai tā parastajam tulkojumam šeit nav nekāda pamatojuma. Jo Marika ir gudra, skaista, ietekmīga un dzīvē daudz sasniegusi vienīgi ar smagu darbu. Marika Ģederte ir aktīva un ļoti atpazīstama uzņēmēja.

 

 

Jūs jau no mazām dienām esat bijusi līdere – vadījusi dažādus pulciņus, bijusi vecākā un citiem vienaudžiem priekšgalā. Kas ir jūsu organizatora un vadīšanas mākslas veiksmes atslēga?

 

Esmu ģimenē vecākā no trim māsām un jau bērnībā man bija liela atbildības sajūta par man uzticētajām lietām. Man ļoti patika mācīties, man bija svarīgi būt pirmajai un izdarīt visu perfekti. Es pārdzīvoju par katru zemāko atzīmi un vienmēr tiecos uz maksimālo. Jau kopš 15 gadiem sāku strādāt un pelnīt naudu un man šī „savas naudas” sajūta radīja drošību un stabilitāti. Es nebaidos uzņemties iniciatīvu un ar lielu atbildības sajūtu novedu „lietas” līdz galam. Līderisma spējas attīsta savukārt diplomāta iemaņas, ar kompromisu palīdzību panākt rezultātu. Tas viss man šodien ļoti noder.

 

Kad jūs sevi sajutāt kā stabilu un ietekmīgu uzņēmēju? 

Es jau skolas laikā zināju, ka Jelgavā nepalikšu, es gribēju būt neatkarīga. Vidusskolu beidzot es dabūju labu darbu Boputasvānas informācijas centrā Rīgā. Tajā pirmo reizi satiku arī savu vīru, kurš nāca mācīties angļu valodu pie manas kolēģes. Pēc kāda laika aizbraucu strādāt un mācīties uz Kaliforniju Amerikā. Atgriezos mājās pēc gada. Amerikas skola man iemācīja mīlēt cilvēkus, daudz smaidīt. Atgriežoties es sastapu kādu dāņu uzņēmēju, kurš man praktiski iemācīja visu par skaistumkopšanu. Mācības Dānijā un biežie komandējumi pa pasauli deva pieredzi un milzīgu spēku -„es varu”. Es praktiski veselu gadu braukāju pa Baltiju un vadīju seminārus gan Lietuvā, gan Igaunijā, izveidoju dīleru tīklu. Es sapratu, ka, ja tu kaut kam ļoti tici un mīli to, ko dari, rezultāti nāk paši no sevis. Es atradu savu nišu un tā bija skaistumkopšana. Bet šī bija tikai praktiskā puse. Es iestājos Rīgas Starptautiskajā ekonomikas un biznesa administrācijas augstskolā studēt uzņēmējdarbību un ekonomiku vakara nodaļā un 2004. gadā pabeidzu maģistratūru. Prakse un teorija deva vēl lielāku izpratni par lietām un tā rezultātā tika radītas jaunas darba vietas un Latvijā vēl nebijuši biznesi.

 

Vai ar sievietēm Latvijā rēķinās kā ar pilntiesīgu sabiedrības locekli? Vai sievietes politiķes, uzņēmējas, lielu uzņēmumu vadītājas ņem par pilnu? Vai pa lielam Latvijā tomēr ir raksturīga smīkņāšana par ietekmīgām sievietēm?

Jāatzīst, kad es sāku nodarboties ar tirdzniecību, vadīt helioterapijas seminārus mediķiem, vaksācijas seminārus kosmētiķiem, savos 22 gados man nebija nemaz tik viegli, bet es daudz ko panācu ar savu pozitīvismu. Gan kā ambiciozai personībai, gan kā uzņēmuma kosmētikas nodaļas vadītājai. Man ir diezgan stipra intuīcija, spēja, pie kuras strādāju, lai to attīstītu.

Cilvēki pēc savas būtības aprunā un smīkņā par tiem, kuri ir savādāki un tur neko nevar darīt – tas ir galvenokārt saistīts ar milzīgiem mazvērtības kompleksiem pašos. Bet svarīgi ir saglabāt sevi un neietekmēties. Svarīgi ir uzdrošināties atšķirties, izteikt savu viedokli un turēt stingru savu mugurkaulu. Tas nav viegli, bet ar katru gadu iegūstu aizvien jaunu rūdījumu.

 

Nosauciet galvenās īpašības kādai jābūt gudrai sievietei.

Diplomātiskai, zinošai un sievišķīgai.

 

Laikam skanēs banāli… Vai anekdotes par blondīnēm jūs vēl spējat uzvert?

Anekdotes par blondīnēm attīsta jaunas prasmes – spēju par sevi pasmaidīt. Blondīnes patiesībā nav dumjas, drīzāk teiktu – viltīgas, viņas izmanto savu naivumu lai sasniegtu mērķi un dīvainākais, ka viņām tas izdodas. Lai gan primitīvi, dumji un neizglītoti cilvēki ir ar visiem matu toņiem.

 

Kā jūs reaģējat, kad jūs sauc par valsts galveno blondīni?  

Jau sperot šo visnotaļ trako soli, dibinot asociāciju, es skaidri zināju, ko es daru un kādas varētu būt sekas. Popularitāti man nevajadzēja, bet redzēju to, kā instrumentu kā palīdzēt citiem un tas ir attaisnojies. Es nekaunos no tā, ka mani sauc par «valsts galveno blondīni» un spēju aizstāvēt savu viedokli, ja tas ir nepieciešams. Ja ar jaukiem un pozitīviem pasākumiem var piesaistīt ziedotājus un kādam palīdzēt, tad mērķis ir attaisnojies. Par mums ir uzzinājuši pasaulē un cerams, ka ikgadējais festivāls atvilinās uz Latviju aizvien jaunus un jaunus tūristus.

 

Jūs esat sasniegusi ļoti daudz. Jums ir vairāki ejoši biznesi arī krīzes laikos. Kas šobrīd ir jūsu galvenais bizness, kurš jums pašai patīk vislabāk? Ko jūs vēl vēlētos sasniegt savā karjerā, savā darbā un radošajā izaugsmē?

Nenoliedzami arī mūs krīze ir sapurinājusi un likusi izvērtēt prioritātes. Savai iztikai un vajadzībām nauda ir nopelnīta ar mīlestību pret darbu un lietām, ko radam. Es netiecos uz miljonāru statusu, bet vēlos turpināt darīt to un dzīvot tā, kas man sagādā prieku tieši tagad.

Krīzē ir cietuši daudzi cilvēki, kuriem nav bijusi mēra sajūta un viņu riska koeficients bija ļoti augsts bijis. Ir emocionāli smagi bijis atlaist darbiniekus, restrukturizēt uzņēmumus un kā hameleonam izdzīvot un pielāgoties esošajai situācijai.

Pa šo gadu esmu sapratusi, ka nevar kontrolēt okeānu, ir jāiemācās sērfot, lai noturētos virs ūdens. Ir apgūtas jaunas un pilnīgi svešas nozares. Šī gada septembrī bijušajā vairumtirdzniecības bāzē izveidojām skaistumkopšanas „tirgu”, kurā var atrast visu – Latvijā ražotus aksesuārus un apģērbus, kosmētiku un parfimēriju, katru mēnesi pievienojam aizvien jaunus piegādātājus. Vasarā aizvēru  luksusa cenas skaistumkopšanas salonu un pārcēlu uz Turaidas ielu par daudz zemākām cenām. Bazaar ir bērniem draudzīgs uzņēmums, šomēnes atvērām ļoti demokātisku cenu frizētavu bērniem ar griestos iekarinātu šūpuļkrēslu un rotaļistabu. Mēs ievērojām to, ka sievietes bieži izteica vēlmi ņemt savus mazuļus uz salonu, jo mājās tos neviens nevar pieskatīt. Nu esam noķēruši divus zaķus vienlaicīgi – kamēr mammas frizējas, bērni spēlējas.

Kā loģisks turpinājums Blondīņu kastinga aģentūrai ir jaunas kastinga aģentūras attīstība un šī pakalpojuma piedāvājums eksportam – reklāmām un filmām.

Sākam sadarboties ar lielākajām reklāmas aģentūrām Eiropā un ražojam gan idejas, gan produktus. Es esmu ļoti radoša personība un ikdienas uzņēmuma vadīšanas process nav mans. Man ļoti patīk kontakts ar cilvēkiem, radīt lietas un projektus. Atgādināšu, ka viens no maniem pirmajiem projektiem bija Blue boxsolāriju studijas koncepta izstrāde – dizians, interjers, mēbeles un mārketings. Pēc tam jau tapa kopprojekts ar vāciešiem un frančiem, izveidojām mēbeles jaunai skaistumkopšanas franšīzei. Man patiess prieks, ka joprojām mani aicina uz dažādiem workshop visā pasaulē, lai uzklausītu manu viedokli.

Nevar nepieminēt tikko noslēgto  Kosmetoloģijas koledžas sadarbības līgumu par katedras izveidošanu Grieķijā līdzīgā koledžā, un tas ir pateicoties tikai koledžas augstajam imidžam un kvalitatīvi izstrādātajai programmai.

 

Kā jūsu padotie, jūsu darbinieki vīrieši uztver savu priekšnieci – skaistu, gudru un ietekmīgu sievieti?

Mani darbinieki 90% ir sievietes, bet mūsu vidū valda abpusēja cieņa. Kādreiz caur arodbiedrībām darbinieki cīnījās pret darba devējiem, bet tagad darbinieki ir sapratuši, ka jācīnās vien ir vienā pusē, jo, ja slikti ies uzņēmumam, cietīs arī darbinieks. Tas saliedē. Domāju, ka es esmu taisnīga un saprotoša pret padotajiem, bet cenšos savas robežas nepārkāpt.

 

Vai jūs esat izjutusi citu sieviešu skaudību, nenovīdību profesionālajā ziņā? Par to, ka jums tik ļoti veicas, ka esat apdāvināta, šarmanta, laimīga… ?

Protams, bet esmu mēģinājusi tikt tam pāri un koncentrēties uz mērķi. Es nevēlos tērēt laiku un nodarboties ar lietām, kuras man atņem enerģiju.

 

Kas ir skaistums? Kāds ir skaists cilvēks – vīrietis un sieviete?

Man vispirms skaistums saistās ar koptu cilvēku. Pirmais, ko es ieraugu, ir acis – tās ir tik dažādas – nogurušas, smaidīgas, koķetas vai sirsnīgas. Nākamais ir kontakts ar acīm, jo ar daudziem cilvēkiem tas vispār nemaz neizveidojas.

 

Jūsu attieksme pret plastiskajām operācijām.

Būdama tik ļoti dziļi kosmetoloģijā, iespējams es zinu daudz vairāk kā citi kopumā, kuri ar šo nozari nav cieši saistīti. Es zinu, ko var panākt ar disciplīnu, smagu darbu un ko nevar izmainīt ne ar kādiem līdzekļiem. Mana attieksme pret plastiskajām operācijām ir pozitīva, ja tas ir līdzeklis, kura dēļ tiek celta cilvēka pašapziņa. Mēs neviens neesam perfekti – gandrīz katram jau no bērnības ir kāds vizuāls defekts – teiksim, nav zoda, deguns par līku un par lielu, trūkstoši zobi, rētas uz ādas, noslīdējuši acu plakstiņi, dēļ kuriem cilvēks izskatās skumjš, par mazu krūtis utt., bet daudzus diemžēl šie defekti ir iedzinuši tādos mazvērtības kompleksos, ka cilvēks neiet uz ielas, nevar izveidot savu dzīvi un attiecības. Dzīve ir tikai viena un, ja tas palīdz kaut nedaudz piepildīt savus sapņus un izmainīt dzīvi, jā – esmu par plastiskajām operācijām.

 

Vai jūsu dzīvē ir bijuši lūzumi?

Jā, protams. Bet esmu atradusi spēku atkal celties un iet.

 

Kas ir skaistākais un kas neprātīgākais mirklis (mirkļi) jūsu mūžā?

Skaistākie mirkļi ir saistīti ar mana bērna piedzimšanu un emocijām, kuras man bija līdz tam svešas.

Bet mani neprātīgākie mirkļi saistās ar neplānotu rīcību. Tie, kas mani pazīst, zin, ka es pārsvarā visu rūpīgi izplānoju un man vienmēr ir plāns « B », ja nu kaut kas noiet šķībi. Šis mirklis ir saistīts ar ceļojumu, nezinot, uz kurieni brauksim. Otrs nozīmīgākais mirklis ir adrenalīns, kuru izjutu, kad metos līdzi slēpotājiem pa svaigo sniegu pa krauju lejā, ko, protams, nedrīkstēja darīt. Atguvos ar galvu trīs metrīgā sniegā un kājām gaisā, kur sapratu, ka mana pēdējā stundiņa ir klāt. Bailes kopā ar aizrautību, radījušas sajūtas, kuras nekad neaizmirsīšu un arī nekad neatkārtošu.

 

Kādu lomu sievietes dzīvē ieņem sekss un mīlestība? Vai šīs abas lietas ir nošķiramas viena no otras?

Jebkurš no mums tiecas pēc mīlestības, bet mīlestība ir dažāda. Tā ir atšķirīga pret bērniem, vecākiem, dzīvesbiedru, mūziku, sportu vai dzīvniekiem. Bet mīlestībai pret partneri, dzīvesbiedru ir daudzas pakāpes – sākoties ar kaisli un beidzoties ar drošību un stabilitāti. Nenoliedzami sekss ir svarīgs un ieņem milzīgu lomu ikdienā, jo bez tā nevar pakāpties uz nākamā mīlestības pakāpiena.

 

Jūsu seksīgāko un skaistāko vīriešu TOP 5.

Ja vien veicam izņēmumu un neskaitam manu vīru, tad  TOP 5 izskatītos šādi:

  1. Kevins Kostners (Kevin Kostner)
  2. Metjū Makonahijs (Matthew McConaughey)
  3. Džordžs Klūnijs (George Clooney)
  4. Toms Krūzs (Tom Cruise)
  5. Deivids Bekhems (David Beckham)

 

Un noslēgumā gaidām no jums pasaules elpu ar atrisinājumu, kā tad īsti ir: Vai skaistums izglābs pasauli?

Cilvēki mīl ar acīm un tic tam, ko redz. Lai gan skaisti cilvēki rada iespaidu, ka viņu dzīve ir viegla un neprasa nekādas pūles, tā pamatā ir smags darbs ar sevi un disciplīna, lai uzturētu sevi formā. Šādi neatlaidīgi un disciplinēti cilvēki var izglābt pasauli, ja tas būs nepieciešams.