Kontracepcija pēc dzemdībām

Sievietei arī pēc bērniņa piedzimšanas ir svarīgi justies mīlētai un iekārotai. Nereti šajā laikā, kad jaunā māmiņa baro bērniņu ar krūti, kontracepcijas jautājumi it kā zaudē savu aktualitāti. Deviņus mēnešus par šo tēmu nevajadzēja domāt, turklāt sieviešu vidū joprojām ir dzīvs mīts par krūts barošanu kā kontracepcijas metodi, spītīgi atsakoties redzēt, cik daudz negaidītu grūtniecību iestājas tieši šīs mānīgās kontracepcijas metodes dēļ. Jaunajai māmiņai ir daudz lietu, par ko domāt. Viena no tām noteikti ir kontracepcija, ja vien nav vēlēšanās apzināti atkārtoti palikt stāvoklī. Jautājums: – Kura kontracepcijas metode ir man un manam mazulim piemērota? – ir tikai viens no visiem, uz kuriem vajadzētu saņemt atbildes.

Uz tikaisievietem.lv jautājumiem par kontracepciju pēc dzemdībām atbild ginekoloģe dr.Dace Matule.

Grūtniecība ir brīnišķīgs laiks, kad veidojas jauna dzīvība, taču vienlaikus tas rada lielu slodzi sievietes organismam. Grūtniecības laikā tajā notiek daudzi dažādi sarežģīti fizioloģiski procesi, kuri atbild par augļa arvien pieaugošajām vajadzībām un veicina normālu dzemdību, pēcdzemdību un laktācijas periodu. Pēc dzemdībām visas izmaiņas, kas raksturīgas grūtnieces organismam, pamazām atgriežas stāvoklī, kāds bija pirms dzemdībām. Daudzi no šiem procesiem beidzas jau 4-6 nedēļas pēc dzemdībām, tomēr vairāki pētījumi liecina, ka sievietes organisms pilnībā atgūstas pēc dzemdībām un laktācijas apmēram tikai pēc 2-3 gadiem. Ja nākošā grūtniecība iestājas ar intervālu, kas mazāks par 2 gadiem, īpaši, ja māmiņa baro bērnu ar krūti, sievietei pieaug dzelzs deficīta anēmijas attīstības risks. Ja bērniņš pasaulē nācis ar ķeizargrieziena palīdzību, būtu labi starp grūtniecībām ievērot 2 gadu intervālu, lai operācijas rētas varētu pilnībā sadzīt un veiksmīgi tiktu iznēsāts nākamais bērns. Tomēr dzīve ievieš savas korekcijas un nereti grūtniecībām, apzināt vai neapzināti, ir ievērojami mazāks starplaiks.

Iespēja atkārtoti palikt stāvoklī vistiešākajā mērā ir saistīta ar ovulāciju un mēnešreižu atjaunošanos. Sieviešu vidū joprojām ir dzīvs mīts, ka, barojot bērniņu ar krūti, nav iespējams palikt stāvoklī, jo tiek uzskatīts, ka pirmo 6 mēnešu laikā, ja māmiņa bērnu baro tikai ar krūti, ovulācija nenotiek. Tomēr ginekologi neiesaka uzskatīt krūts barošanu kā drošu izsargāšanās metodi, jo ovulācija atsevišķām sievietēm var notikt arī šajā laikā. Ovulācija notiek menstruālā cikla vidū, un sieviete pati to nemana. Līdz ar brīdi, kad notikusi pirmā ovulācija, iespējama atkārtota grūtniecība. Visbiežāk mēnešreizes atjaunojas 4-12 vai līdz pat 24 mēnešus pēc dzemdībām. Svarīgi zināt, ka apaugļošanās iespējamība pēc bērna piedzimšanas ir pat vēl lielāka – gan anatomiski, gan hormonāli sieviete ir jo īpaši gatava jaunai grūtniecībai.

Sievietei arī pēc bērniņa piedzimšanas ir svarīgi justies mīlētai un iekārotai. Laiks, kad iespējams pēc dzemdībām atsākt normālu dzimumdzīvi, ir atkarīgs no tā, cik veiksmīgi noritējušas dzemdības, vai un cik labi sadzijušas šuves (ja tādas ir bijušas), kā arī no sievietes pašsajūtas, visbiežāk tās ir 6-8 nedēļas. Ja vēlēšanās pēc seksuālām attiecībām ir ātrāk un citi mīlēšanās veidi nespēj aizstāt vajadzību pēc dzimumakta, vēlams tomēr pajautāt savam ginekologam, lai pārliecinātos, ka tas nekaitēs veselībai. Bieži vien krūts barošanas laikā maksts ir sausa un jutīga – noteikti vajadzētu lietot gēlus, kas aizsargā maksti (piemēram, Fitormila vai tējas koka eļļas gēlu). Galvenais ir ieklausīties savā ķermenī un nesasteigt dzimumdzīves atsākšanu.

Ikvienai sievietei būtu vēlams apmeklēt savu ginekologu aptuveni 6 nedēļas pēc dzemdībām. Šī vizīte ir svarīga, jo nepieciešams novērtēt māmiņas veselību pēc dzemdībām, kā arī kopīgi ar ārstu pārrunāt iespējamo un šajā brīdī piemērotāko izsargāšanās metodi. Nereti šajā laikā, kad jaunā māmiņa baro bērniņu ar krūti, kontracepcijas jautājumi it kā zaudē savu aktualitāti. Taču gadījumā, ja sieviete nevēlas vēlreiz palikt stāvoklī īsi pēc dzemdībām, ir jāpadomā par efektīvas kontracepcijas izvēli.

Bērna barošanas laikā ir piemērotas visas kontracepcijas metodes, izņemot kombinēto hormonālo kontracepciju (kombinētās orālās kontracepcijas tabletes, riņķīti, plāksteri, u.c.). Šajā laikā pilnībā drīkst lietot progestīnus (vienu hormonu) saturošās orālās kontracepcijas tabletes, jo tās neietekmē mātes piena daudzumu un kvalitāti, kā arī neatstāj iespaidu uz mazuļa veselību un attīstību. Bērna barošanas laikā var izvēlēties arī kādu no barjermetodēm – prezervatīvus, intrauterīno kontracepciju jeb spirāli, sūkļus, diafragmu. Var izmantot arī spermicīdus jebkurā to formā (krēms, svecītes, gēls u.c.).Lai izvēlētos savai veselībai piemērotāko kontracepcijas metodi, vajadzētu konsultēties ar savu ginekologu.