Kas ir dismenoreja?

Dismenoreja ir menstruāciju traucējumi, kas negatīvi ietekmē sievietes dzīves kvalitāti, – visbiežāk tās ir izteikti sāpīgas menstruācijas, reizēm pat slikta dūša, vemšana, galvassāpes, vēdera izejas un urinēšanas traucējumi.

Dismenoreja skar aptuveni 30–50 % reproduktīvā vecuma sieviešu, tomēr ir novērots, ka tieši jaunākas sievietes cieš no biežākiem un smagāk izteiktiem simptomiem. 50 % gadījumu sāpju sindromam pievienojas citas sūdzības. 9 % sieviešu dismenorejas dēļ nevar veikt ierastās ikdienas aktivitātes.

Primāras dismenorejas gadījumā sievietei nav patoloģisku pārmaiņu iegurnī, taču ir izteiktas sāpes pirms un menstruāciju laikā. Primāra dismenoreja biežāk ir novērojama pusaudzēm un jaunām sievietēm, pēc dzemdībām tā pavājinās.

Sekundārā dismenoreja ir saistīta ar patoloģisku procesu iegurnī, piemēram, polipu, dzemdes miomu, iekaisumu, endometriozi vai citu. Reizēm dismenorejas cēlonis ir saistīts ar samazinātu dzimumhormonu izdalīšanos, asinsrites sistēmas problēmām vai centrālās nervu sistēmas slimībām, piemēram, multiplo sklerozi u. c. Sekundāra dismenoreja attīstās pēc 20 gadu vecuma, un to raksturo pastāvīgas sāpes vēdera lejasdaļā, kas izstaro uz krustiem un augšstilbu iekšējām virsmām.