Kontracepcija smēķētājām

Dodoties pie ginekologa un runājot par kontracepciju, jāatbild uz vairākiem jautājumiem, lai pēc iespējas precīzāk noteiktu, kurš variants no piedāvāto kontracepcijas līdzekļu un metožu klāsta ir vispiemērotākais katrai no mums. Svarīgs faktors kontracepcijas izvēlē ir arī tas, vai tu esi vai neesi smēķētāja. Šajā sadaļā atradīsi sev nepieciešamo informāciju, lai saprastu, kāpēc šis apstāklis ir tik būtisks, kā tas ietekmē kontracepcijas izvēli un kāda ir vispiemērotākā kontracepcija tieši smēķētājām.

Uz tikaisievietem.lv jautājumiem atbild dr. Natalja Kalašņikova.

Svarīgs faktors kontracepcijas izvēlē ir arī tas, vai tu esi vai neesi smēķētāja. Smēķētājām nav ieteicams lietot kombinēto hormonālo kontracepciju, tas ir, kontracepciju, kuras sastāvā ir divi hormoni – estrogēns un progestīns. Ieteicams neizmantot kontracepcijas riņķīti, kontracepcijas tabletes (kurās ir abi hormoni), kontracepcijas plāksterus, kā arī estrogēna un progestīna injekcijas. Smēķētājam ieteicamākā ir kontracepcija, kas satur vienu hormonu – progestīnu.

Tikai progestīnu satur šādi kontracepcijas līdzekļi: progestīna tabletes (progestīna orālā kontracepcija), progestīna injekcijas un implanti. Vielas cigarešu dūmos un estrogēns ietekmē asinsvadu sieniņas. Tas nozīmē, ka, smēķējot un lietojot estrogēnu saturošu kontracepcijas līdzekli, palielinās asinsvadu sieniņas bojājuma risks. Tās var sekmēt trombu veidošanos un palielināt trombu embolijas risku. Ja smēķētājai, kas lieto kombinēto hormonālo kontracepciju, ir varikozas vēnas, ir desmit reizes lielāks trombozes risks, kas savukārt var novest līdz miokarda infarktam vai insultam.