Hormonālās kontracepcijas tabletes

Izsargāšanās jautājums ir pastāvējis mūžam, arī laikos, kad aptiekās nebija pieejami kontracepcijas līdzekļi. Tas ir viens no atbildīgākajiem jautājumiem mūsu dzīvē, jo saistīts ar jaunas dzīvības ienākšanu. Lai varētu plānot un paredzēt brīdi, kad mazais brīnums – bērniņš, piesakās, jāizvēlas droša, ērta un sev piemērotākā kontracepcija. Uzdod jautājumus sev, savam partnerim un ārstam – tad kopīgi atradīsiet arī īsto kontracepciju!

Hormonālās kontracepcijas tabletes ir viena no izplatītākajām, pārbaudītākajām un vecākajām medikamentozās kontracepcijas metodēm, ko tūkstošiem sieviešu visā pasaulē lieto jau vairāk nekā 50 gadus. Hormonālās kontracepcijas tabletes satur tādus hormonus kā estrogēnu un progestīnu, un parasti tās jālieto vienu reizi diennaktī. No tabletēm šie hormoni nokļūst asinīs, kur kavē olšūnu nobriešanu un ovulāciju, kā rezultātā sieviete nevar palikt stāvoklī. Papildu tam hormoni arī sabiezina dzemdes kakla gļotas, kas aizkavē spermatozoīdu kustību. Pareizi lietojot hormonālās kontracepcijas tabletes, to efektivitāte ir 99,97%. Šī kontracepcijas metode ir piemērota ikvienai veselai sievietei jebkurā vecumā (izņemot tad, ja viņa baro bērnu ar krūti) neatkarīgi no tā, vai viņai ir regulārs sekss.

Uz tikaisievietem.lv jautājumiem par ikdienas kontracepciju atbild ginekoloģe dr. Ieva Daize.

Hormonālo kontracepcijas tablešu lietošana

Lietojot hormonālo kontracepciju pirmo reizi vai arī pēc ilgākas pauzes, pirmā tablete jāiedzer mēnešreižu pirmajā dienā, un aizsardzība sākas jau ar pirmo iedzerto tableti. Mūsdienu hormonālās tabletes lielāko tiesu ir tā saucamie vienas fāzes preparāti, kas jādzer 21 dienu. Šajā laikā organisms saņem noteiktu estrogēna un gestagēna devu. Hormoni darbojas tāpat kā normāls mēnešreižu cikls, tikai nomāc iespēju apaugļoties. Pēc 21 dienas seko septiņu dienu pauze. Nesaņemot hormonālo devu, dzemdes gļotāda noārdās un seko asiņošana, t.i., menstruācijas. Pirmajos trīs līdz sešos mēnešos, sākot lietot hormonālās kontracepcijas tabletes, var būt smērēšanās starp mēnešreizēm, nelabums un spīlējoša sajūta krūtīs. Izvēloties lietot hormonālās kontracepcijas tabletes, jāņem vērā to saderība ar citiem medikamentiem. Daudzas antibiotikas un epilepsijas zāles, kā arī dažas citas zāles ietekmē hormonālo kontracepcijas līdzekļu efektivitāti, jo kavē hormonu uzsūkšanos caur zarnu gļotādu vai palēnina hormonu noārdīšanos aknās. Šādā gadījumā sievietēm jālieto papildus nehormonālie izsargāšanās līdzekļi, kamēr tiek dzerti attiecīgie medikamenti.

Ieguvumi, lietojot hormonālās kontracepcijas tabletes

Sievietēm, kuras lieto hormonālās tabletes, ir vieglākas menstruācijas – asiņošana ir mazāka un mēnešreizes ir regulārākas. Tās sievietes, kuras cieš no sāpīgām mēnešreizēm un kurām ir tendence uz cistu veidošanos olvados, novērtēs pozitīvās pārmaiņas, sākot lietot hormonālās kontracepcijas tabletes. Hormonālās tabletes neietekmē sievietes auglību pat pēc ilgstošas tablešu lietošanas vairāku gadu garumā, pēc to pārtraukšanas uzreiz var palikt stāvoklī. Ja tablešu lietošanā pieļauta kļūda un sieviete palikusi stāvoklī, tablešu lietošana neatstās uz bērniņu nekādu iespaidu arī tādā gadījumā, ja, nezinot par grūtniecību, izdzerta atlikusī iepakojuma daļa.