Hormonālās metodes, kas satur divus hormonus – estrogēnu un progestīnu

  • Kontracepcijas riņķītis
  • Kontracepcijas tabletes
  • Kontraceptīvie plāksteri
  • Estrogēna un progestīna injekcijas

Kontracepcijas riņķītis

Kontracepcijas riņķītis ir tikai 54 mm liels, tā ir droša un mūsdienīga metode, kā pasargāt sevi no nevēlamas grūtniecības. Riņķītis jāsaspiež pirkstos un jāievada vagīnā. Makstī riņķītis paliks 3 nedēļas. Visu šo laiku kontracepcijas līdzeklis izdala nelielu sievišķo dzimumhormonu daudzumu, tā pasargājot no nevēlamas grūtniecības. Pēc 21 dienas (trim nedēļām) riņķītis ir jāizņem no maksts, un 7 dienu laikā būs mēnešreizes (asiņošana). Pēc 7 dienu pārtraukuma jāievieto jauns kontracepcijas riņķītis. Tev nav katru dienu par to jāatceras, jo riņķīti ievieto makstī tikai vienu reizi mēnesī! Riņķītī ir divu veidu sievišķie hormoni: estrogēni un progestīni. Tie ir tādi paši hormoni kā kontracepcijas tablešu sastāvā. Šie hormoni novērš olšūnas nobriešanu olnīcās. Plašāk par riņķīti.

 

Kontracepcijas tabletes

Hormonālās tabletes ir viens no visdrošākajiem un iecienītākajiem kontracepcijas līdzekļiem. Mūsdienu hormonālās tabletes satur divu veidu hormonus gestagēnu un estrogēnu. Tabletes nomāc ovulāciju, tādējādi neļaujot iestāties grūtniecībai. Vairumā gadījumu tablešu lietošana ir sekojoša: tās tiek lietotas katru dienu vienā laikā 21 vienu dienu ilgi, pēc kurām seko 7 dienu pārtraukums, kura laikā ir menstruācijas. 8. dienā šis kurss jāatsāk. Šo 7 dienu laikā aizsardzība pret grūtniecības iestāšanos saglabājas, un, pat ja menstruācijas nav beigušās, jebkurā gadījumā 8.dienā jāatsāk tablešu lietošana.

Kontraceptīvie plāksteri

Tas ir uz ādas uzlīmējams plāksteris (vēlams to uzlīmēt tuvāk vēderam, bet var arī augstāk), kas caur ādu ievada hormonu progesteronu un estrogēnu asinsritē. Plāksteri uzlīmē vienreiz nedēļā 3 nedēļas, pēc kurām 1 nedēļu izlaiž (līdzīgi kā ar orālo kontracepciju), kuru laikā ir menstruācijas, un pēc šīs nedēļas atkal atsāk procesu.

 

Estrogēna un progestīna injekcijas

Ārsts injicē hormonu progesteronu (rokā vai sēžamvietā) katrus 3 mēnešus. Tas neaizsargā no HIV un citām STS. Šo metodi nevajadzētu lietot ilgāk kā 2 gadus bez pārtraukuma, jo, lietojot ilgāk, tas var iespaidot kaulu blīvumu. Kaulu normāla augšana atsākas pēc šīs metodes lietošanas pārtraukšanas, bet pastāv kaulu lūzumu un osteoporozes risks, ja injekcijas tiek lietotas ilgāk nekā ieteicams. Iespējams svara pieaugums, nosliece uz depresiju, krūšu jutīgums, neregulāra asiņošana.