Kontracepcijas līdzekļi, kas satur vienu hormonu – progestīnu

Tās ir zemas devas hormonu tabletes, kas jālieto katru dienu bez pārtraukuma vienā un tai pašā laikā – novirze nedrīkst pārsniegt vairāk par 3 stundām.

Progestīna tabletes sabiezina dzemdes kakla gļotas, kas apgrūtina brīvu spermas kustību, un aptur dzemdes gļotādas proliferāciju.

Šo metodi var lietot bērna barošanas laikā, tā ir alternatīva gados vecākām sievietēm un sievietēm, kuras veselības problēmu dēļ nedrīkst lietot kombinētus perorālos kontracepcijas līdzekļus – divus hormonus saturošās tabletes. Plašāk par mini pills.

Progestīna injekcijas

Ik pēc 3 mēnešiem muskulī tiek injicētas lielas progestīna devas. Injekcijas nomāc hipofīzes aktivitāti, kas regulē hormonus un olnīcas, kur rodas olšūnas. Progestīna injekcijas novērš grūtniecību, apturot ovulāciju, sabiezinot dzemdes kakla gļotas un apstādinot apaugļotās olšūnas implantāciju dzemdes gļotādā.

Progestīna injekcijas nomāc dabiskā estrogēna veidošanos cilvēka organismā, injekcija nesatur estrogēnu. Tāpēc ilgstošā perspektīvā estrogēnu deficīts var izraisīt kaulu masas samazināšanos (tas ir īpaši nevēlami jaunām sievietēm). Šī iemesla dēļ progestīna injekcijas var izmantot kā alternatīvu iespēju sievietēm, kuras nevar lietot kombinētos kontracepcijas līdzekļus.

 

Implanti

Subdermālie implanti (Latvijā netiek lietoti) satur progestagēnu īpašā silikona apvalkā, ko ievieto ar smalku iegriezienu zem augšdelma ādas uz 3-5 gadiem, kur tas cikliski vienmērīgi izdala hormonu. To var izņemt pēc nepieciešamības. Dienā tas izdala ap 50 µg levonorgestrela (lietošanas sākumā) un ap 30 µg levonorgestrela (lietošanas beigu posmā).