Menopauze

Menopauze ir pārejas posms dzīvē – absolūti dabisks process un, vienlaikus mītiem apvīts laiks, kas nedaudz biedē gandrīz katru sievieti. Tomēr menopauze jāsagaida skaisti un arī jāizdzīvo skaisti, ar lepni paceltu galvu un sievišķīgu šarmu. Lai nebūtu nepatīkamu pārsteigumu, tam vēlams sagatavoties. Viens no veidiem, kā ar to sadzīvot, ir saprast – kas ar mani notiek un, ko es varu darīt, lai justos labi un dzīvotu pilnasinīgu, enerģisku un prieka pilnu dzīvi bez kunkstēšanas un bailēm no pārmaiņām.

 

Uz tikaisievietem.lv jautājumiem par menopauzi atbild dr. Dace Matule.

 

 

Ir nepieciešams atbalsts? Vēstule sievietei no sievietes

Visām sievietēm, kurām vairs nav ne divdesmit, ne trīsdesmit, ne pat četrdesmit gadu.

Tātad sievietēm, kuras mīl dzīvi.

Kurām dzīve IR jāmīl, jo viņas saprot, ka citas izejas vispār NAV.

Mīļā, nepazīstamā draudzene!

Varbūt Tev ir savādāk, bet, kad sāk runāt par menopauzi, man gribas paņemt lielu spilvenu un iespiest tajā savu seju un paraudāt.

Visi saka: “Tu nekļūsti vecāka, Tu kļūsti labāka.” Bet atzīsimies vismaz sev: mēs kļūstam vecākas. Tā tas ir… Mēs taču gribētu palikt ja ne skaistas, tad pievilcīgas, ja ne perfektas, tad tomēr enerģiskas, ja ne jaunas, tad vienmēr – mīlētas!

Bet, paklau – vai tik Tu neesi jau padevusies?

Varbūt Tu domā – ko nu es. Man jau viss ir noticis. Skolas izlaidums, pirmā mīlestība, laulība, darbs, bērni, mazbērni – mana dzīve jau ir notikusi, un nu es dzīvoju citiem un caur citiem. Par sevi reizēm aizmirstot.

Aizliegts! Aizliegts!

To gan Tu nedrīksti darīt! Gluži pretēji – Tu esi tādā vecumā, kurā vajag sevi pat vēl stiprāk mīlēt. Lai – ja Tu tā vēlies – Tu varētu dzīvot arī citiem.

Sevi jāmīl, ļoti stipri jāmīl. Par sevi jācīnās.

Tomēr, nav viegli sevi mīlēt, ja nav veselības.

Ir grūti, ja trīs nedēļas no vietas nevari naktīs gulēt.

Grūti būt pašpārliecinātai, ja Tev darbā svarīgā sapulcē uznāk tāds karstums, ka visa blūze piesūcas ar sviedriem.

Grūti ticēt, ka esi laba mamma, ja Tu kārtējo reizi sastrīdies ar meitu. Vai nevajadzīgi sabļauj uz mazbērniem tikai tādēļ, ka Tev atkal sāp galva. Vai nervi pagalam.

Un pat ja Tev tas viss pārējais izdodas – esi glīta, tiec ar visu galā, gultā mīļotais vīrietis blakus, bet, ai, kā Tev negribas! Vakar negribējās un rīt negribēsies. Bet Tu viņam padodies. Un Tev sāp. Agrāk nesāpēja.

Un varbūt citiem liekas, ka Tu tiec ar visu galā, bet Tu jūties tik gaužām vientuļa un bēdīga, ka Tevi nekas vairs neinteresē.

Un kas vēl var notikt – infarkts un kaulu lūzumi…, un tas viss tikai tāpēc, ka esi sieviete virs 45.

Vai tā tam ir jābūt? Nē!

Bet padomā: ko Tu esi savā labā darījusi pēdējā laikā? Kad Tu pēdējo reizi biji pie ārsta? Pie ginekologa? Pie zobārsta? Pie friziera?

Tu droši vien baidies no ārsta? Ka tik nepasaka kaut ko briesmīgu! Bet Tu brīnīsies, cik nopietnu slimību var novērst, ja to laicīgi pamana. Tu brīnīsies, cik daudz problēmu var atrisināt ārsts un zāles.

Un, ja Tu jutīsies labi, Tu varēsi arī citiem dot prieku.

Tu vari priekpilni nodzīvot vēl vairākus desmitus gadu. Bet, lai tas laimīgi izdotos, Tev mazliet būs jāpiestrādā. Jo Tavā ķermenī sākas tikpat lielas pārmaiņas kā toreiz, kad Tev bija 14, 15, 18.

Reizēm Tev pat liksies – “mans ķermenis mani nodod”. Tu dusmosies uz viņu. Tāpēc Tev ir labāk jāiepazīstas ar savu ķermeni – lai viņš strādā Tavā labā. Tev ir par viņu jāgādā, tāpat kā Tu gādā par saviem bērniem, savu mājdzīvnieku, savām puķēm.

 

Un tāpēc sev apsoli:

  1. Es esmu pelnījusi būt vesela. Es apsolu par sevi rūpēties. Bez labas veselības neko nepanākšu. Es gribu pamosties ar labsajūtu.
  2. Es apsolu: katru dienu vismaz desmit minūtes veltīšu sev – savam iekšējam mieram. Es katru dienu kaut kur apsēdīšos, aizvēršu acis, paklausīšos klusu mūziku… pavisam viena.
  3. Ja Tu strādā fizisku darbu, tad apsoli: es noteikti atpūtīšos.
  4. Bet, ja Tu savā darbā daudz sēdi, tad apsoli: katru dienu pastaigāšos vismaz divdesmit minūtes. Lai uzturētu sevi kaut cik labā formā. Iespējams – es sākšu vingrot.
  5. Es apsolu sev katru nedēļu sagādāt kādu prieciņu – kaut vai tikai ielikt puķes vāzē.
  6. Es apsolu interesēties par vitamīniem un zālēm, kas vairos manu labsajūtu, jo mans ķermenis to no manis sagaida.
  7. Es apsolu uzrunāt citas sievietes – dalīšos savos priekos un bēdās. Varbūt uzaicināšu senu draudzeni, lai atnāk iedzert ar mani kafiju. Es pastāstīšu, kas man ir uz sirds. Es neesmu viena.
  8. Ja man ies pavisam grūti, es lūgšu palīdzību – došos pie ārsta. Man ir jāizbeidz baiļoties no ārstiem. Manā vecumā viņi var tik daudz palīdzēt.
  9. Es apsolu saviem kauliem, savai sirdij, apsolu visam savam ķermenim, ka no šī brīža tam veltīšu lielāku uzmanību. Jo es esmu tā vērta. Mana veselība ir mana labsajūta.

 

Solījums nodots?  Ļoti labi! Tikai neaizmirsti šodien paskatīties spogulī. Tur tu redzēsi savu vislabāko draudzeni. Notici sev!