Kādi ir osteoporozes simptomi?

Osteoporoze ir slimība, kas nekādā īpašā veidā neizpaužas. Tieši tālab kaulu blīvuma mērījums jāveic visām sievietēm 5 gadus pēc menopauzes iestāšanās. Mērījumus profilakses nolūkos, t.i., gadījumā, ja pirmajā mērījumā nav atklāta osteoporoze, nevajadzētu veikt biežāk kā reizi 2-3 gados.

Laikus neatklātas un neārstētas osteoporozes pazīmes ir sāpes mugurā, auguma samazināšanās līdz pat 3 cm, kaulu lūzumi un t.s. „atraitnes kupris” (Dowager’s hump).

Tomēr nereti tieši lūzums ir slimības pirmā pazīme. Pēc statistikas datiem trešajai daļai sieviešu pēc 50 gadu vecuma un pusei sieviešu pēc 70 gadu vecuma ir kaut viens ar osteoporozi saistīts lūzums.

Visbiežāk osteoporozes izraisītus lūzumus novēro mugurkaula skriemeļos. Šāda veida lūzumu pacientam pašam ir grūti atpazīt, jo tas skar mugurkaula skriemeļus un to sairšanu nevar ārēji redzēt. Vienīgi var just sāpes un ierobežotu muguras kustīgumu, jo skriemeļa sairšanas rezultātā mugurkaula garums var saīsināties un deformēties.

Gūžas kaula lūzumi ir otrs tipiskākais osteoporotiskais lūzums, kas parasti rodas, krītot no stāvus stāvokļa, un gandrīz vienmēr ir nepieciešama hospitalizācija, ķirurģiska un ilgstoša ārstēšanās.

Trešais visizplatītākais osteoporotiskais lūzums ir apakšdelma lūzums, kas parasti rodas, uzkrītot izstieptai rokai.