Kas ir DXA?

Kaulu stiprību jeb kaulu minerālo blīvumu (KMB) nosaka ar divu veidu aparatūru: centrālo un perifēro mērījumu. Visprecīzāk kaulu minerālo blīvumu nosaka ar centrālo mērījumu – DXA jeb duālās enerģijas rentgenstaru absorbcimetriju vai arī ar QCT jeb kvantitatīvo datortomogrāfiju.

DXA ir pasaulē pieņemts osteoporozes diagnostikas „zelta standarts”, ar ko tiek veikts kaula blīvuma mērījums mugurkaulā un gūžas kaulā . DXA mērījums ilgst apmēram 20 minūtes. Pacientam radiologa asistente vispirms izmēra auguma garumu, tad nosver un tikai tad var sākties kaulu blīvuma mērījums. Augums un svars nepieciešams, lai datorprogramma, kurā tiek ievadīti mērījuma dati, varētu sagatavot precīzu rezultātu. Ar iegūto mērījuma rezultātu ir iespēja konsultēties arī pie osteoporozes speciālista. Tā ir maksas konsultācija, kuras rezultātā pacients iegūst plašu informāciju par osteoporozi un ieteikumus gan uzturam, gan ārstēšanai.

QCT jeb kvantitatīvā datortomogrāfija tiek veikta osteoporozes diagnostikai mugurkaula skriemeļos tikai gadījumos, ja DXA nav iespējama.