Kas ir CPV?

Cilvēka papilomas vīruss (CPV) ir angļu valodas termina Human Papilloma Virus (HPV) tulkojums uz latviešu valodu.

CPV ir ļoti izplatīts vīruss, kas skar gan vīriešus gan sievietes. To visbiežāk iegūst ādas un gļotādas saskares ceļā (piemēram, dzimumkontakti, sadzīves kontakti, māte bērnam dzemdību laikā).

Par inficēšanos ar CPV sākotnēji nekas neliecina – vīruss nemanāmi inficē gļotādas un ādas šūnas, un atkarībā no CPV tipa, pakāpeniski rada dažādas veselības problēmas, arī dažāda veida audzējus. Visbiežāk CPV “iekārtojas” dzimumorgānos jeb ģenitālajā traktā.

Pastāv vairāk nekā 150 CPV vīrusa veidu jeb tipu. Apmēram 40 CPV tipu inficē tieši ģenitālo traktu. 13  CPV tipi ir kancerogēni  jeb “augsta riska”, kas var veicināt dažādu vēža veidu attīstību, to skaitā dzemdes kakla vēzi. Tā piemēram, dzemdes kakla vēzi 60% gadījumu izraisa 16. CPV tips, bet vairāk nekā 15% gadījumu – 18. CPV tips.

Atsevišķi augsta riska CPV vīrusa tipi var izraisīt ne tikai dzemdes kakla vēzi, bet arī ārējo dzimumorgānu vēzi, maksts un taisnās zarnas vēzi, mutes dobuma, lūpu un rīkles mutes daļas vēzi. CPV var izraisīt hronisku elpceļu papilomatozi u.c. slimības.

“Zema riska” CPV tipi izraisa dažādu kārpu veidošanos uz plaukstām un pēdām, vai nepatīkamas un intīmo dzīvi traucējošas dzimumorgānu kārpas (kondilomas jeb  papilomas) – tās ierosina 6.un 11. CPV tips.

Lai pasargātu sevi no CPV un dzemdes kakla vēža riska, ir iespējams profilaktiski vakcinēties pret vairākiem vēzi izraisošiem vīrusa tipiem.