Kas ir vakcīnas sastāvā?

Eiropas Savienībā pieejamās vakcīnas ir drošas un aizsargā pret biežākajiem augsta riska CPV tipiem, kas var izraisīt vēzi vai citas veselības problēmas.

Vakcīnu sastāvā ir konkrēto cilvēka papilomas vīrusa tipu attīrīti proteīni (L1 proteīni no vīrusa apvalka). Attiecīgi 2valentā vakcīna satur attīrītus 16. un 18. CPV tipu proteīnus, 4valentā 6.,11., 16. un 18. tipu, savukārt 9valentā vakcīna satur attīrītus 6., 11., 16., 18., 31., 33., 45., 52. un 58. CPV tipu L1 proteīnus.

Vakcīnu sastāvā ir konkrēto cilvēka papilomas vīrusa tipu attīrīti vīrusa apvalka proteīni (L1 proteīni). Šie proteīni ir izkārtoti “vīrusveidīgās daļiņās”, kas ir līdzīgi CPV, lai organisms tos varētu atpazīt pēc šī specifiskā proteīna, taču tā ir atsevišķa neliela, taču ļoti raksturīga vīrusa “detaļa”. Šie proteīni nekādā gadījumā nespēj izraisīt infekciju vai slimību, jo nesatur vīrusa DNS.

Pēc vakcinācijas imūnsistēma izstrādā antivielas pret konkrēto tipu L1 proteīniem un brīdī, kad imūnsistēma sastopas ar īstu vīrusu, tā atpazīst šo tipu L1 proteīnus un gatavās antivielas to neitralizē. Turklāt šajā brīdī organisms veidos vēl papildu antivielas, kā arī vienlaikus darbosies vakcīnas “apmācīto” šūnu imunitāte. Tādejādi organisms ar vakcīnas palīdzību spēj aizsargāties pret CPV izraisītajām slimībām.

Vakcīna nesatur vēža šūnas – tā ir vakcīna pret CPV infekciju, nevis pret vēzi. Pasargājot sevi no cilvēka papilomas vīrusa ir iespējams sevi pasargāt no konkrētu veidu vēža attīstības nākotnē.