Vai dzemdes kakla vēzi ir iespējams ārstēt?

Pārsvarā dzemdes kakla vēzi ir iespējams veiksmīgi ārstēt, ja vien tas nav atklāts pārāk vēlu. Savlaicīga diagnostika palīdz novērst pat 80% vēža gadījumu. Ja ārsts ir konstatējis normai neatbilstošas izmaiņas, ir nepieciešams uzreiz uzsākt dzemdes kakla ārstēšanu.

Ir pieejami vairāki terapijas veidi, no kuriem ārsts noteiks atbilstošāko – galvenais, paļauties un neizvairīties no ārstēšanās.

Vairums no ārstēšanas procedūrām var paveikt uz vietas ginekologa kabinetā, slimnīcā vai dienas stacionārā. Visām procedūrām tiek izmantota vietējā anestēzija, tāpēc nav jābaidās no sāpēm.

Dzemdes kakla vēža ārstēšana ir atkarīga no slimības stadijas, kā arī sievietes vecuma. Vēža agrīnās attīstības stadijās, kad audzējs vēl nav skāris citus orgānus, var izmantot krioterapiju, cilpas elektrokonizāciju, konusa biopsiju vai lāzerterapiju. Galvenā doma – likvidēt ļaundabīgos dzemdes kakla audus. Ja vēzis ir progresējis un izplatījies, iespējams, būs nepieciešama ķirurģiska operācija, staru terapija un/vai ķīmijterapija.

Ja dzemdes kakla vēzis ir atklāts sievietei pēc 45 gadu vecuma, ārsti var ieteikt izoperēt dzemdi, ja nepieciešams – arī olnīcas.

  • Krioterapija– saldēšanas procedūra. Nelielu metālisku disku novieto uz izmainītajām šūnām, tādējādi tās saldējot un likvidējot.
  • Cilpas elektrokonizācija(LEEP-LOOP Electrosurgical Excision Procedure) –  karsēšanas procedūra. Ar nelielas, tievas, sakarsētas stieplītes palīdzību tiek izņemtas izmainītās šūnas.
  • Konusa biopsija– ar lāzeru, ķirurģisko skalpeli vai cilpas elektrokonizācijas metodi no dzemdes kakla tiek izņemts konusveidīgs audu gabals, tādējādi likvidējot vēža šūnas.
  • Lāzerterapija– izmainītās vēža šūnas tiek sadedzinātas ar lāzera palīdzību.
  • Ķirurģiska operācija– atkarībā no vēža izplatības iespējama dzemdes un tās kakla, olnīcu un/vai iekšējo limfmezglu izņemšana.
  • Staru terapija– vēža skarto rajonu pakļaušana augstas enerģijas rentgena staru iedarbībai.
  • Ķīmijterapija– vēža šūnu iznīcināšanai tiek izmantoti specifiski medikamenti.

 

Paralēli operatīvai terapijai (augstāk minētais), visbiežāk ārsti ieteiks arī vakcināciju pret cilvēka papilomas vīrusu. Plašāk par vakcināciju pret CPV šeit.