Vai prezervatīvi mani pasargā no HPV?

Ar HPV vīrusu visbiežāk inficējas tieši dzimumkontaktu ceļā – dzimumakta laikā. Prezervatīvu lietošana samazina, bet neizslēdz HPV inficēšanās risku pilnībā.

Bez tieša dzimumkontakta inficēšanās ir reta, taču arī iespējama. Jo vīruss organismā var iekļūt caur gļotādu un ādu. Inficēšanās ir iespējama, piemēram, tikai ar rokām vien aizskarot abu partneru dzimumorgānus vai orālā seksa laikā. Ja uz ādas ir kādas sīkas mikrotraumas (skrambas, savainojumi, mazas brūcītes) dažkārt vīrusu var iegūt, pat tikai cieši apskaujoties.

Ļoti retos gadījumos HPV vīrusam ir iespēja nokļūt cilvēka organismā arī citos ceļos, piemēram, jaundzimušais var inficēties no mātes dzemdību laikā. Ļoti reti, taču inficēties var arī ārstniecisko manipulāciju laikā, jo HPV vīruss var atrasties uz veļas, ķirurģiskiem cimdiem, instrumentiem u.c. Tāpēc inficēšanās ir iespējama arī pie zobārsta, manikīra, pedikīra laikā, ķirurģisko operāciju laikā, ar inficētu šļirci u.c.

Visbiežāk ar HPV vīrusu inficējas 16-25 gadu vecumā. Tas ir seksuāli aktīvāks periods un nereti arī partneru maiņa notiek biežāk.