Vai prezervatīvu lietošana pasargā no CPV?

Tā kā inficēšanās ar CPV vīrusu notiek ādas un gļotādu saskares ceļā, viens no biežākajiem inficēšanās veidiem ir dzimumattiecības. Svarīgi saprast, ka prezervatīvu lietošana neizslēdz CPV inficēšanās risku.

Inficēšanās ir iespējama, piemēram, tikai ar rokām vien aizskarot abu partneru dzimumorgānus vai orālā seksa laikā. Ja uz ādas ir kādas sīkas mikrotraumas (skrambas, savainojumi, mazas brūcītes) dažkārt vīrusu var iegūt, pat tikai cieši apskaujoties.

Retos gadījumos CPV vīrusam ir iespēja nokļūt cilvēka organismā arī citos ceļos, piemēram, jaundzimušais var inficēties no mātes dzemdību laikā. Ļoti reti, taču inficēties var arī ārstniecisko manipulāciju laikā, jo CPV vīruss var atrasties uz veļas, ķirurģiskiem cimdiem, instrumentiem u.c. Tāpēc inficēšanās ir iespējama arī pie zobārsta, manikīra, pedikīra laikā, ķirurģisko operāciju laikā, ar inficētu šļirci u.c.

Risks inficēties pastāv visu dzīvi, bet nenoliedzami lielāks tas ir  seksuāli aktīvā dzīves periodā. Lielāks inficēšanās risks ir tiem, kuri biežāk maina partnerus, kaut inficēties var arī no pirmā un vienīgā partnera.  Pēc dzimumdzīves uzsākšanas 4 gadu laikā CPV vīruss jau ir aptuveni 80% cilvēku – ar šo vīrusu savas dzīves laikā var saslimt ikviena sieviete vai vīrietis.

Vienīgā drošā aizsardzība pret CPV ir vakcīna. Pasaulē ir pieejamas trīs veidu vakcīnas – pret diviem, četriem un deviņiem CPV vīrusa tipiem.  Latvijā meitenes no 12 gadu vecuma bez maksas var vakcinēties ar vakcīnu pret diviem CPV vīrusiem – biežākajiem dzemdes kakla vēža izraisītājiem.  Tomēr, jo vairāk vīrusa tipu ir vakcīnā, jo plašāka ir aizsardzība pret CPV.

Pasaulē pret CPV vakcinējas ne tikai meitenes pirms seksuālo attiecību uzsākšanas, bet arī sievietes līdz 26 gadu vecumam un vēl vēlāk. Vakcīna pret CPV ir ieteicama arī puišiem un vīriešiem līdz 26 gadu vecumam, tādejādi pasargājot viņus no CPV izraisītiem vēžiem (dzimumorgānu, galvas – kakla u.c.), kā arī tuvākā vai tālākā nākotnē pasargājot partneri un bērnus.