Maksts infekcijas

Sievietes maksts mikroflora ir ļoti mainīga. To var ietekmēt dažādi faktori, kuru iespaidā maksts mikroflora var zaudēt savu dabisko līdzsvaru un palielinās risks iegūt kādu maksts infekciju. Tie ir, piemēram, hormonālās svārstības, menstruālā cikla fāze, dzimumdzīves un higiēnas paradumi, kopējais veselības stāvoklis kā arī dažādu medikamentu lietošana un stress.

Veselīga maksts vide ir tāda, kurā ir pietiekams pienskābo baktēriju daudzums. Šīs baktērijas padara maksts vidi skābu, bet skābā vide sniedz mums aizsardzību pret infekcijām un iekaisumiem. Ja pienskābo baktēriju daudzums makstī samazinās, tajā savairojas „sliktās” baktērijas, kā rezultātā var rasties dažādas maksts normālās vides izmaiņas un iekaisumi. Veselīga maksts vide ir svarīga arī tāpēc, lai veiksmīgi noritētu grūtniecība. Sievietēm, kurām ir nosliece uz priekšlaicīgām dzemdībām, pienskābo baktēriju samazināšanās paaugstina priekšlaicīgu dzemdību risku. Uz jautājumiem par to, kā atpazīt šīs infekcijas un kuros gadījumos noteikti vajadzētu doties pie ārsta, atbild medicīnas zinātņu doktore, ginekoloģe Jana Žodžika.

Maksts infekcijas un to cēloņi

Infekcijas makstī var iekļūt no ārpuses, proti, seksuāli transmisīvā ceļā, un tās var rasties arī organisma izmaiņu ietekmē. Par iespējamu infekciju liecina izmaiņas dabīgajā maksts mikroflorā. Dažkārt infekcija var radīt dedzinošu sajūtu dzimumorgānu apvidū vai sāpēm dzimumakta laikā. Aizdomas par kādu infekciju ginekoloģiskās apskates laikā izsaka ginekologs. Papildus var tikt veikts maksts PH tests, kā arī mikroskopiskās analīzes, kurām ginekologs paņem uztriepi, lai laboratorijas apstākļos zem mikroskopa noteiktu, kas izraisījis saslimšanu. Dažos gadījumos tiek veikts uzsējums un asinsanalīzes. Īpaši svarīgi izmeklējumus veikt grūtniecēm, jo maksts infekcijas var ietekmēt ne vien sievietes pašsajūtu, bet arī grūtniecības norisi.

Izdalījumi no maksts ir katrai sievietei, un tas ir dabisks un nepieciešams process. Tiem ir jābūt gaišiem, bez smakas, ne vairāk kā deserta karotes apjomā diennakts laikā. Izdalījumu apjoms un izskats cikla laikā var nedaudz mainīties. Izdalījumiem jāpievērš uzmanība tad, ja mainās to krāsa, apjoms, parādās nepatīkama smaka, kairinošas sajūtas makstī vai sāpes dzimumakta laikā.

Atkarībā no tā, vai makstī savairojušās baktērijas, rauga sēnīte vai vīruss, izšķir dažādas maksts infekcijas. Dažādām maksts infekcijām ir nepieciešama atšķirīga ārstēšana, tāpēc problēmu gadījumā sievietei nevajadzētu nodarboties ar pašārstēšanos, bet vērsties pie ginekologa, kurš noteiks simptomu cēloni un nozīmēs atbilstošu terapiju. Ilgstoši neārstējot maksts infekcijas, tās var kļūt hroniskas vai izraisīt citas infekcijas, jo mūsu ķermenis ir vienots veselums. Īpaši bīstami tas ir gadījumos, ja ciešat no seksuāli transmisīvām slimībām.

Tās, slimības, kas tiek nodotas seksuāli transmisīvā ceļā, ir lipīgas un ar tām ļoti viegli iespējams inficēt partneri Izplatītākās seksuāli transmisīvās slimības ir trihomonoze, hlamidioze, sifiliss un gonoreja. Lai izvairītos no infekcijas nodošanas partnerim, būtu vēlams lietot prezervatīvu.

Infekcijas, kas attīstās maksts mikrofloras izmaiņu rezultātā vairumā gadījumu vīriešiem nerada nekādus simptomus, taču patogēnie mikroorganismi var saglabāties uz vīriešu dzimumorgāniem, tā rezultātā viņi var kļūt par šīs infekcijas nēsātājiem un atkārtoti inficēt to pašu vai citu seksa partneri. Kaut arī piena sēnes un bakteriālās vaginozes gadījumā drīkst nodarboties ar seksu, dažkārt maksts infekcijas mīlēšanos var padarīt nebaudāmu, jo sieviete var just sāpes, dedzinošu vai niezošu sajūtu. Biežāk sastopamās infekcijas, kas attīstās maksts mikrofloras izmaiņu rezultātā, ir vaginālā kandidoze jeb piena sēne, kas dzīves laikā piemeklē divas trešdaļas sieviešu, bakteriālā vaginoze, ar ko sastopas vidēji 30-40% sieviešu, un aerobais vaginīts.

Bakteriālā vaginoze

Bakteriālā vaginoze ir visbiežāk sastopamā vaginālās infekcijas slimība sievietēm reproduktīvajā vecumā. Šīs infekcijas rezultātā maksts vide no skābas mainās uz sārmainu un tādējādi ļauj vairoties nelabvēlīgajām baktērijām. Bakteriālajai vaginozei ir raksturīgi pelēcīgi balti vai dzeltenīgi, ūdeņaini izdalījumi ar zivs smaku, taču nav nedz niezes, nedz apsārtuma, nedz sāpju dzimumakta laikā. Kaut arī bakteriālā vaginoze nav seksuāli transmisīva slimība, tā tomēr ir saistīta ar seksuālo aktivitāti. Ir sievietes, kurām bakteriālā vaginoze rodas, viņas dzīvē ienākot jaunam partnerim vai arī ļoti intensīvi stājoties seksuālās attiecībās.

Bakteriālās vaginozes ārstēšana var tikt veikta divos veidos – viens no tiem ir cīņa ar pārlieku lielo daudzumu nelabvēlīgo baktēriju jeb to iznīcināšana. Otrs veids ir maksts vides jeb mikrofloras uzlabošana. Lai uzveiktu sliktās baktērijas, parasti tiek lietoti antibakteriāli līdzekļi, bet maksts vides uzlabošanai tiek lietotas īpašas svecītes, kas satur pienskābi un pienskābās baktērijas. Ir pieejami arī kompleksi līdzekļi, kas darbojas abos virzienos. Ja ir aizdomas par bakteriālo vaginozi, nevajadzētu nodarboties ar pašārstēšanos, bet doties pie ginekologa.

Kad vērsties pie ginekologa?

Ja ir sūdzības par niezi un biezpienveida izdalījumiem, bet nav iespējams ātri tikt pie ārsta, var lietot dažādus dabas līdzekļus un bezrecepšu medikamentus. Tie nekaitēs, taču ne vienmēr palīdzēs. Ja sūdzības nepāriet, noteikti nepieciešama vizīte pie speciālista, kurš nozīmēs atbilstošu terapiju. Pie ārsta svarīgi doties arī tāpēc, ka sieviete pati ne vienmēr spēj diagnosticēt problēmas izraisītāju. Ginekologs būtu jāapmeklē, ja izdalījumiem ir nepatīkama smaka, ja izdalījumi ir ilgstoši un parādās arī citi simptomi, piemēram, regulāra dedzinoša sajūta vai sāpes. Ļoti bieži pacientēm tiek diagnosticētas tā sauktās jauktās maksts infekcijas, piemēram, gan sēnīte, gan arī bakteriālā vaginoze, kad rodas sūdzības gan par niezi, gan arī par izdalījumiem ar nepatīkamu smaku. Arī šādā situācijā vēlams doties pie ārsta, lai saņemtu efektīvāku ārstēšanu.

Ieteikumi

Ja sieviete regulāri cieš no maksts infekcijām, būtu jākonsultējas ar ginekologu, kurš izvērtēs līdzšinējās terapijas efektivitāti. Vienlaikus vajadzētu pievērst lielāku uzmanību maksts veselības profilakses pasākumiem. Lūk, daži ieteikumi:

  • Izvairīties no maksts skalošanas. Skalojot maksti, no tās tiek izskalotas labās pienskābās baktērijas.
  • Izvairīties no biežas ziepju lietošanas intīmās zonas mazgāšanai. Ziepes vai citi nespecifiski ķermeņa mazgāšanas līdzekļi ir sārmaini un var izjaukt skābes aizsargslāni. Labāk dodiet priekšroku skābajiem intīmās kopšanas līdzekļiem, kuru PH līmenis atbilst maksts dabīgajam PH līmenim.
  • Izvēlieties ikdienas ieliktņus bez aromāta.
  • Valkājiet kokvilnas apakšveļu un apģērbu, kurš nav pārlieku apspīlēts.
  • Izvairieties no pārmērīgas alkohola un cukura lietošanas uzturā, biežāk lietojiet skābpiena produktus.