Kā menopauze ietekmē sievietes ikdienu?

Katrai sievietei menopauzes izpausmes var atšķirties gan intensitātes, gan sūdzību klāsta ziņā, kas izmaina gan fizisko labsajūtu, gan emocionālo līdzsvaru.

 

Fiziskie simptomi ir – karstuma viļņi, svīšana naktīs, locītavu sāpes, nespēks un svara pieaugums. Var parādīties arī garastāvokļa svārstības, trauksme, nomākums, aizkaitināmība, raudulība, dzimumtieksmes trūkums, miega un atmiņas traucējumi.

 

Samazinoties estrogēnu daudzumam, izmaiņas var parādīties arī ādā un gļotādā – āda zaudē elastību, kļūst plāna, raupja, uz sejas un kakla parādās novecošanās pazīmes, maksts gļotāda kļūst sausāka, tās sieniņa plānāka un ātri ievainojama. Var rasties maksts un urīnizvadceļu iekaisumi. Dažkārt sievietēm var parādīties urīna nesaturēšanas pazīmes – neliela urīna daudzuma izdalīšanās šķaudot vai klepojot. Saistaudu atrofija var sekmēt maksts sieniņas un dzemdes noslīdēšanu. Sausuma sajūta makstī var radīt arī sāpes dzimumakta laikā.

Ja menopauzes izpausmes ir traucējošas un ietekmē dzīves kvalitāti, ir iespējas to mainīt. Sievietei ir jādodas pie sava ginekologa un kopīgi jāizrunā iespējas, kā mazināt simptomus, kas apgrūtina dzīvi un pašsajūtu.