Kas ir menopauzes hormonu terapija jeb MHT?

Menopauzes hormonu terapija  jeb MHT ir hormonu – estrogēnu –  aizvietošana. Estrogēnu līmenis menopauzes laikā neizbēgami krītas un tieši estrogēnu trūkums vairumam sieviešu rada nepatīkamās izjūtas un veselības problēmas. Trūkstošā estrogēna līmeņa atjaunošana, lietojot HAT būtiski uzlabo pašsajūtu.

 

Lietojot MHT, izzūd  karstuma viļņi, svīšana, bezmiegs, garastāvokļa maiņas. Menopauzes hormonu terapijas laikā izzūd nogurums, depresija, arteriālā asinsspiediena svārstības, samazinās kalcija zudums kaulos, kā arī mazinās kaulu lūzumu risks. Pierādīts, ka sievietēm, kuras lieto estrogēnus, miokarda infarkta un smadzeņu insulta gadījumu skaits samazinās.

 

Kopā ar ārstu, rūpējoties par savu veselību un labsajūtu, traucējošos menopauzes simptomus var padarīt mazāk jūtamus, izvēloties sev piemērotāko MHT, kā arī pielāgojot mazāko efektīvo hormonu devu. Menopauzes hormonu terapiju iespējams lietot gan tablešu veidā, gan pēc jaunākajiem pētījumiem vēl drošākā veidā – transdermāli.

 

Transdermāla estrogēna ievade nozīmē, ka estrogēnu uzņemšana organismā notiek caur ādu – plāksteru, gēlu vai jaunākā atklājuma – aerosola veidā. Caur ādu  lietots estrogēns ievērojami mazina asins trombu veidošanās risku un krūts vēža risks nepalielinās pat to lietojot ilgstoši, pretstatā tablešu veidā lietotai menopauzes hormonu terapijai.

 

Saskaņā ar starptautiski pieņemtajām vadlīnijām MHT ir droši lietojams līdz 60 gadu vecumam jeb desmit gadu no terapijas uzsākšanas brīža. Vairumā gadījumu ar to pietiek un, samazinot MHT devas terapiju var atcelt. Ir sievietes, kurām arī pēc 60 gadu vecuma saglabājas traucējošās sūdzības vai, pārtraucot lietot MHT, tās atjaunojas. Šādā situācijā kopā ar savu ginekologu jāpieņem lēmums par iespējami labāko risinājumu.

 

Dažkārt sievietes menopauzes simptomu mazināšanai izvēlas lietot tikai augu valsts preparātus, kas satur fitoestrogēnus, homeopātiskus līdzekļus vai vitamīnu kompleksus. Daļa sieviešu, kombinējot šos līdzekļus, jūtas labāk, tomēr ir sievietes, kurām menopauzes laikā visefektīvāk palīdz tieši MHT.

 

Menopauzes hormonu terapija nevar sievieti pasargāt no novecošanas, bet tā nodrošina labu pašsajūtu visā menopauzes laikā!