Kas ir transdermāli lietojams MHT?

Lai mazinātu menopauzes radītos traucējošos simptomus, pēc ārsta ieteikuma var lietot menopauzes hormonu terapiju jeb MHT.

 

Atklājumi medicīnas nozarē attiecas arī uz sievietēm menopauzes vecumā un šobrīd ir pieejamas ne tikai MHT tabletes, bet arī menopauzes hormonu terapija, kas lietojama transdermāli jeb caur ādu. Latvijā ir pieejams MHT plāksteru, gēlu vai jaunākā atklājuma – izsmidzināma aerosola veidā.

 

Pamatprincips ir vienkāršs – aerosols satur sievišķo hormonu estrogēnu, kas sievietei pašai menopauzes periodā trūkst. Izsmidzinot uz ādas, hormoni uzreiz nonāk asinsritē, tālab tam ir nepieciešamas mazākas devas, lai sasniegtu efektu.

 

Atšķirībā no orāli lietojamas terapijas, transdermāli lietojot  menopauzes hormonu terapiju, tā neiet uzreiz caur kuņģa-zarnu traktu un aknām, bet uzsūcoties nonāk asinīs, tad mērķa orgānos un, tikai tad neliels daudzums noslēgumā iziet cauri aknām.

 

Aerosols ir jāsmidzina noteiktā vietā – uz apakšdelma iekšējās virsmas. Ādai ir jābūt sausai, tīrai un veselai, ja tā nav, tad to var izsmidzināt uz augšstilba iekšējās virsmas. Aerosolam jāļauj nožūt vismaz 2 minūtes,  ja ir plāns doties uz dušu vai vannu, tad gan ir jāpagaida vismaz viena stunda. Parasti tiek lietots viens izsmidzinājums dienā, iespējami vienā un tajā pašā laikā. Pēc ārsta ieteikuma izsmidzinājumu skaitu var palielināt, bet ne vairāk kā 3 vienā dienā.

 

Ņemot vērā, ka caur ādu  lietots estrogēns apiet t.s. pirmā loka metabolismu jeb aknas, tam piemīt virkne priekšrocību pretstatā tablešu veidā lietotai menopauzes hormonu terapijai –  mazāk blakusparādību, tas ievērojami mazina asins trombu veidošanās risku un krūts vēža risks nepalielinās pat to lietojot ilgstoši.

 

Plašāku informāciju par transdermālu menopauzes hormonu terapiju var sniegt ārsts.