Neauglība

Konsultē ginekoloģe-endokrinoloģe, neauglības ārstēšanas speciāliste, dr. Eva Barkāne

Daba ir paredzējusi, ka viens no svarīgākajiem un gaidītākajiem brīžiem sievietes dzīvē ir bērniņa piedzimšana. Jauniem un veseliem pāriem līdz 35 gadu vecumam, nelietojot nekādu kontracepcijas metodi, 85% gadījumu grūtniecība iestājas pirmā gada laikā. Taču reizēm bērniņa atnākšanai ir vajadzīgs ilgāks laiks un aktīva rīcība: speciālistu izmeklējumi, ieteikumi un uzraudzība. Visā pasaulē neauglība skar aptuveni 13-15% pāru.

Neauglība tiek definēta kā saslimšana tad, ja pārim ir regulāras dzimumattiecības (vismaz divas reizes nedēļā) bez izsargāšanās, taču grūtniecība neiestājas gada laikā. Ja ir bažas vai aizdomas par neauglību, vēlams vērsties tieši pie neauglības speciālistiem kādā no reproduktīvās medicīnas klīnikām,  lai iespējami ātrāk noskaidrotu iemeslus un risinājumus. Ārsts nozīmēs sievietei nepieciešamos izmeklējumus atkarībā no anamnēzes, simptomiem un uzstādītās diagnozes, bet partnerim ‒ spermas analīzi. Ja būs nepieciešams, rekomendēs konsultāciju pie urologa vai androloga (vīrieša veselības problēmu speciālista), kas nodarbojas ar neauglības jautājumiem. Šajos jautājumos laiks ir svarīgs – jo ātrāk rīkojas, jo lielākas izredzes uz pozitīvu rezultātu –  grūtniecību.

Neauglības biežākie cēloņi

Reproduktīvā funkcija kopumā ir ļoti sarežģīts process. To nodrošina precīza sievietes un vīrieša reproduktīvo orgānu mijiedarbība. Lai iestātos grūtniecība, ir nepieciešama ovulācija ar nobriedušas olšūnas izdalīšanos, kvantitatīvas un kvalitatīvas spermas izdalīšanās dzimumceļos, labs spermatozoīdu kustīgums, olšūnas spēja iekļūt olvadā, veiksmīgs apaugļota embrija transports dzemdes dobumā un ieligzdošanās endometrijā. Ja kāds posms šajā procesā „izkrīt” vai nedarbojas „pareizi”, tad grūtniecība neiestājas.

Neauglība var skart gan sievieti, gan vīrieti, jo neauglību var izraisīt dažādi faktori sievietes, vīrieša vai abu partneru veselībā. Pasaules Veselības organizācijas dati liecina, ka 40% gadījumu neauglības iemesls ir meklējams vīrietī, 40% – sievietē, bet 20% gadījumu auglības problēmas ir abiem no pāra. Lai izprastu neauglības iemeslus ģimenē, ir svarīgi rūpīgi pārbaudīt gan sievietes, gan vīrieša veselību.

Sievietēm viens no biežākajiem neauglības cēloņiem ir saistīts ar olnīcu disfunkciju un neregulāru olšūnas izdalīšanos vai pat anovulāciju, kad olšūna bez medikamentu lietošanas neizdalās vispār. Bieži to novēro policistisku olnīcu sindroma (PCOS) gadījumā. Aizvien biežāk neauglības iemesls ir endometrioze, kā arī labdabīgi veidojumi olnīcās (cistas) vai dzemdē  (miomas, polipi) Arī olvadu caurlaidības traucējumi un dzemdes kakla patoloģijas ir rūpīgi izvērtējami neauglības iemesli. Reproduktīvo sistēmu un auglību nelabvēlīgi ietekmē arī apkārtējā vide – starojums, pesticīdi, bisfenols A, ftalāti utt.

Vīriešiem neauglības iemesli var būt ģenētiski (netiek „ražoti” spermatozoīdi vai to daudzums ir nepietiekams, nav notikusi sēklvadu attīstība un spermatozoīdi neizkļūst no sēkliniekiem u. c.), kā arī hormonālu problēmu izraisīti. Riska faktori ir arī tehnogēnais piesārņojums, infekcijas dzimumceļos u. c. Daži papildu faktori, kas var ietekmēt auglību gan sievietei, gan vīrietim ir darba specifika, dzīvesveids, kaitīgie ieradumi (smēķēšana, alkohola, narkotisko vielu lietošana), paaugstināta radiācija un pārciestās slimības, kas ir atstājušas iespaidu uz reproduktīvo veselību.

Policistisku olnīcu sindroms

Policistisku olnīcu sindroms (PCOS) ir  hroniska endokrīnās sistēmas slimība sievietēm, kas rada vīrišķo hormonu pārprodukciju sievietes organismā. Tā skar skar aptuveni 5-10% sieviešu visā pasaulē. PCOS nelabvēlīgi ietekmē sievietes auglību – tikai apmēram 30% sieviešu, kurām ir policistisko olnīcu sindroms, grūtniecība iestājas bez jebkādiem sarežģījumiem. PCOS simptomi ir:

 • neregulāras mēnešreizes vai to iztrūkums;
 • oligoanovulācija (reta, neregulāra ovulācija) vai anovulācija (ovulācija nenotiek vispār);
 • ādas problēmas: seboreja, acne vulgaris;
 • hirsutisms jeb pastiprināts ķermeņa apmatojums „pēc vīrišķā tipa”;
 • metabolais sindroms, insulīna rezistences sindroms;
 • ķermeņa masas pieaugums.

PCOS terapija ir atkarīga no situācijas konkrētajā gadījumā un no tā, vai sieviete plāno vai neplāno grūtniecību tuvāko 6-12 mēnešu laikā. Ja sieviete nevēlas grūtniecību un viņai netraucē pastiprināts apmatojums vai tas ir niecīgs, paciente var neārstēties, taču ir jāņem vērā risks, kas rodas, izvēloties nesaņemt terapiju:

 • pieaug koronārās sirds slimības risks;
 • pieaug insulta risks;
 • pieaug estrogēnatkarīgo audzēju risks;
 • pieaug II tipa cukura diabēta risks;
 • pieaug endometrija hiperplāzijas, mastopātijas, spontāno abortu, risks.

Ja sieviete nevēlas grūtniecību, viņai nav pastiprināta apmatojuma, bet viņai ir PCOS izraisīts neregulārs menstruālais cikls, tiek izrakstīta gestagēnu monoterapija 10 dienas mēnesī otrajā cikla fāzē — parasti no 16. līdz 25. dienai. Tā samazina endometrija hiperplāziju un audzēju risku. Simptomus var atvieglot arī ķermeņa masas samazināšana, ja sievietei ir virssvars. Nedrīkst aizmirst par efektīvas kontracepcijas – prezervatīvu, dzemdes spirāles vai orālo kontraceptīvo līdzekļu –  izmantošanu arī tad, ja menstruālais cikls ir neregulārs.

Tā kā PCOS var būt dažādi simptomi, terapijas taktika ir atkarīga no konkrētās pacientes sūdzībām un simptomiem. Katrā konkrētajā gadījumā terapija var atšķirties. Sievietei ar PCOS diagnozi ir ļoti svarīgi ievērot veselīgu dzīvesveidu — regulāri sportot, ēst sabalansētu un veselīgu pārtiku, kā arī uzraudzīt savu ķermeņa masu. Šie veselīgie ieradumi vēlāk dzīvē varētu mazināt arī kardiovaskulāro slimību, diabēta un ļaundabīgo audzēju risku.

Policistisko olnīcu sindroma ārstēšana pamatā ietver simptomu mazināšanu ‒ zāles tiek piemeklētas atkarībā no tā, kādas izpausmes (neauglība, akne, vielmaiņas traucējumi, pastiprināts apmatojums u. c.) konkrētajā dzīves posmā ir vistraucējošākās. Sievietēm, kuras plāno grūtniecību, nereti ir jālieto ovulāciju stimulējošas zāles.

Ja sievietei ir hirsūtisms (pastiprināts apmatojums) un viņa nevēlas grūtniecību:

 • ir jāsamazina ķermeņa masa, ja sievietei ir virssvars;
 • var izmantot kosmētiskos līdzekļus — vaksāciju, skūšanu,foto un lāzerepilāciju;
 • ieteicama hormonālā perorālā kontracepcija, izvēloties preparātus ar antiandrogēnu darbību.

Ja sieviete vēlas grūtniecību:

 • ir jāsamazina ķermeņa svars ar diētu un fizisko slodzi vismaz par 5-10% no svara;
 • tiek veikta ovulācijas medikamentoza stimulācija.

CycleBalance

CycleBalance ir mioinozitolu un folskābi saturošs uztura bagātinātājs, kas palīdz mazināt policistisku olnīcu sindroma izpausmes:

 • mazina insulīna rezistenci, veicina jutību pret insulīnu bez kompensējošas hiperinsulinēmijas, piedalās glikozes un tauku metabolismā, palīdz samazināt ķermeņa svaru;
 • mazina vīrišķo hormonu – androgēnu līmeni asinīs, uzlabo ādas un matu izskatu;
 • nodrošina menstruālā cikla stabilitāti, līdzsvaro hormonus un stimulē ovulāciju;
 • atjauno olnīcu aktivitāti, uzlabo olšūnu kvalitāti un auglību.

CycleBalance sastāvā esošais mioinozitols un folskābe palīdz neauglības ārstēšanā:

 • veicinot ovulāciju;
 • palielinot olšūnu skaitu pēc OI (ovulācijas indukcijas) sievietēm, kurām plānota IVF (ārpusdzemdes apaugļošana);
 • uzlabojot olšūnu un embriju kvalitāti;
 • piedaloties spermas ražošanas procesos;
 • regulējot lutenizējošā hormona (LH) un folikulstimulējošā hormona (FSH) attiecību.

CycleBalance ir ieteicams turpināt lietot arī pēc grūtniecības iestāšanās. Mioinozitols pozitīvi ietekmē šūnu jutību pret insulīnu un mazina gestācijas jeb grūtniecības diabēta risku. Folskābe, savukārt, veicina placentas audu augšanu un mazina iedzimtu anomāliju risku, īpaši nervu caurulītes defektus.

CycleBalance ir vispārēja pozitīva ietekme uz veselību, jo tā sastāvā esošais mioinozitols un folskābe:

 • uzlabo hormonu un vielmaiņas parametrus, arī lipīdu profilu;
 • palīdz normalizēt asinsspiedienu;
 • aizsargā pret aterosklerozi;
 • piedalās sirds asinsvadu sistēmas rādītāju normalizēšanā;
 • mazina stresa negatīvo ietekmi, ir nomierinošs efekts;
 • labvēlīgi ietekmē ādas un matu stāvokli;
 • palīdz normalizēt ķermeņa masu.

CycleBalance lietošana:

Jālieto 1 līdz 2 paciņas dienā (4grami), izšķīdinot ūdenī vai ieberot mutē un uzdzerot ūdeni. Ieteicamais kurss – 12 nedēļas.

Mioinozitols ir svarīga šūnas membrānas un organisma bioķīmisko mediatoru daļa. Tas ietekmē šūnas reakciju uz insulīnu. Dabā un pārtikā mioinozitols atrodams citrusaugļos (visvairāk greipfrūtos) un pilngraudu produktos, sēklās, pupiņās, riekstos – visvairāk mandelēs, valriekstos un raugā. Lai varētu izmantot pārtikā esošo mioinozitolu, organismam jāizmanto zarnu sulās un zarnu skropstiņās esošais enzīms. Gremošanas trakta slimību gadījumos organismā var rasties mioinozitola deficīts. Mioinozitola ikdienā nepieciešamais minimālais daudzums ir aptuveni 1 grams. Stresa, gremošanas traucējumu gadījumos vai cilvēkiem, kas ievēro speciālas diētas, šis daudzums var būt nepietiekams. Cilvēkiem, kuri lieto daudz šķidruma, nepieciešamas lielākas mioinozitola devas, jo tas var pastiprināti izdalīties no organisma.

Folskābe jeb folijskābe pieder pie B grupas vitamīniem, kas nepieciešami imūnsistēmas, sirds un asinsvadu sistēmas normālai attīstībai un darbībai. Folskābe veicina normālu asinsradi un sekmē mātes audu veidošanos grūtniecības laikā, palīdz nodrošināt šūnu dalīšanās procesu. Veicina imūnsistēmas darbību un normālas psiholoģiskās funkcijas, palīdz mazināt nogurumu un nespēku.