Cik lielā mērā auglību ietekmē tieši vecums?

Auglība, nenoliedzami, ir saistīta ar sievietes vecumu. Mūsdienu pētījumi atklāj  – sievietes auglības rādītāji būtiski sāk samazināties jau 27 gadu vecumā. Sievietēm pēc 30 gadu vecuma spēja ieņemt bērnu ar katru gadu samazinās par 5%, savukārt vīriešiem šis faktors ir mazāk ietekmējošs, tomēr novecošanās iespaido arī vīrieša reproduktīvās spējas.

Auglību tiešā veidā nevar saglabāt/paildzināt, veselīgi ēdot un dzīvojot veselīgu dzīvesveidu, piemēram, regulāri apmeklējot sporta zāli. Kaut arī mūsdienās sievietes pēc 35-37 gadu vecuma izskatās jaunākas par saviem gadiem, diemžēl organisma reproduktīvā sistēma atbilst sievietes faktiskajam vecumam, un tās novecošanos neaizkavē nekādi profilaktiski paņēmieni.

 

Sieviete piedzimst ar visu savu olšūnu rezervi, aptuveni 300 000 olšūnu, kas jau no piedzimšanas brīža sāk pamazām samazināties. Sasniedzot 37 gadu vecumu, olnīcu rezervē ir „nieka” 35 000 olšūnu, bet 40 gadu vecumā olnīcās tās ir vairs tikai daži tūkstoši. Pieaugot olšūnas vecumam, rodas traucējumi olšūnas nobriešanas un apaugļošanās procesā. Biežāk novēro nepareizu hromosomu dalīšanos (aberācijas), pieaug risks attīstīties ģenētiski nepareizam embrijam un spontānas grūtniecības pārtraukšanās agrīnā grūtniecības laikā. Līdz ar to vecuma posmā no 40 līdz 44 gadiem bērnus dzemdē tikai viens procents sieviešu.