Kādi ir neauglības biežākie cēloņi?

Reproduktīvā funkcija kopumā ir ļoti sarežģīts process. To nodrošina precīza sievietes un vīrieša reproduktīvo orgānu mijiedarbība. Lai iestātos grūtniecība, ir nepieciešama ovulācija ar nobriedušas olšūnas izdalīšanos, kvantitatīvas un kvalitatīvas spermas izdalīšanās dzimumceļos, labs spermatozoīdu kustīgums, olšūnas spēja iekļūt olvadā, veiksmīgs apaugļota embrija transports dzemdes dobumā un ieligzdošanās endometrijā. Ja kāds posms šajā procesā „izkrīt” vai nedarbojas „pareizi”, tad grūtniecība neiestājas.

Neauglība var skart gan sievieti, gan vīrieti, jo neauglību var izraisīt dažādi faktori sievietes, vīrieša vai abu partneru veselībā.

 

Pasaules Veselības organizācijas dati liecina, ka 40% gadījumu neauglības iemesls ir meklējams vīrietī, 40% – sievietē, bet 20% gadījumu auglības problēmas ir abiem no pāra.              Lai izprastu neauglības iemeslus ģimenē, ir svarīgi rūpīgi pārbaudīt gan sievietes, gan vīrieša veselību.

Sievietēm viens no biežākajiem neauglības cēloņiem ir saistīts ar olnīcu disfunkciju un neregulāru olšūnas izdalīšanos vai pat anovulāciju, kad olšūna bez medikamentu lietošanas neizdalās vispār. Bieži to novēro policistisku olnīcu sindroma (PCOS) gadījumā. Aizvien biežāk neauglības iemesls ir endometrioze, kā arī labdabīgi veidojumi olnīcās (cistas) vai dzemdē  (miomas, polipi) Arī olvadu caurlaidības traucējumi un dzemdes kakla patoloģijas ir rūpīgi izvērtējami neauglības iemesli.

Reproduktīvo sistēmu un auglību ietekmē arī apkārtējā vide – starojums, pesticīdi, bisfenols A, ftalāti utt.

 

Vīriešiem neauglības iemesli var būt ģenētiski (netiek „ražoti” spermatozoīdi vai tie tiek ražoti nepietiekami, nav notikusi sēklvadu attīstība un spermatozoīdi neizkļūst no sēkliniekiem u. c.), kā arī hormonālu problēmu dēļ, riska faktori ir arī tehnogēnais piesārņojums, infekcijas dzimumceļos u. c.

 

Daži papildu faktori, kas var ietekmēt auglību gan sievietei, gan vīrietim – darba specifika, dzīvesveids, kaitīgie ieradumi (smēķēšana, alkohola, narkotisko vielu lietošana), paaugstināta radiācija, pārciestās slimības, kas var iespaidot reproduktīvo veselību.