Kas ir mioinozitols un kāda ir tā iedarbība?

Mioinozitols ir inozīta bioloģiski aktīvā forma. Inozītu dēvē arī par vitamīnu B8, kas pieejams 9 izometriskās formās. Mioinozitols ir vienīgais inozitola izomērs, kas fizioloģiski sastopams olnīcu folikulārajā šķidrumā – tas veicina pareizu folikulu nobriešanu, spēj uzlabot olšūnu un embrija kvalitāti.

Mioinozitols ir svarīga šūnas membrānas un organisma bioķīmisko mediatoru daļa. Tas ietekmē šūnas reakciju uz insulīnu.

 

Dabā un pārtikā mioinozitols atrodams citrusaugļos (visvairāk greipfrūtos) un pilngraudu produktos, sēklās, pupiņās, riekstos – visvairāk mandelēs, valriekstos un raugā. Lai varētu izmantot pārtikā esošo mioinozitolu, organismam jāizmanto zarnu sulās un zarnu skropstiņās esošais enzīms. Gremošanas trakta slimību gadījumos organismā var rasties mioinozitola deficīts. Šis deficīts var būt saistīts arī ar neatbilstošu diētu, kas sastāv tikai no mikroviļņu krāsnīs pagatavotiem ēdieniem. Mikroviļņu krāsnīs gatavotos ēdienos ir samazināts dabīgo bioloģisko vielu daudzums.

 

 

Mioinozitola ikdienā nepieciešamais minimālais daudzums ir aptuveni 1 grams. Stresa, gremošanas traucējumu gadījumos vai cilvēkiem, kas ievēro speciālas diētas, šis daudzums var būt nepietiekams. Cilvēkiem, kuri lieto daudz šķidruma, nepieciešamas lielākas mioinozitola devas, jo tas var pastiprināti izdalīties no organisma.