Kāpēc sāp muskuļi un locītavas?

Visbiežāk muskuļi un locītavas sāp tāpēc, ka ir radies audu bojājums, kur pastiprināti veidojas bioloģiski aktīvas vielas, kas ietekmē sāpju receptorus. No tiem impulsi pa nervu šķiedrām nonāk smadzenēs, rada sāpju sajūtu un ierosina organisma aizsargreakcijas.

Locītava ir pārtraukts kaulu savienojums, kurā starp kaulu virsmām ir spraugveida dobums. Kaulu virsmas klāj skrimslis, kas mazina kaulu savstarpējo berzi un nodrošina amortizāciju. Skrimslis aizsargā zemskrimšļa kaulu, izkliedējot slodzi. Kaulu savienojumu no ārpuses apņem locītavas somiņa jeb kapsula, kas sastāv no ārējā un iekšējā jeb sinoviālās membrānas slāņa. Kapsulas iekšpusē locītavas dobumu pilda sinoviālais šķidrums. Tas mazina berzi starp locītavu skrimšļiem un atvieglo to slīdēšanu vienam gar otru.

Locītavu sāpēm var būt dažādi iemesli – kaulu lūzumi, infekcijas, kuras parasti izraisa baktērijas vai vīrusi, autoimūnas slimības, kad imūnsistēma uzbrūk sava organisma audiem, izraisot iekaisumu, var būt arī mehāniskās pārslodzes radītas vai veicinātas locītavas struktūras izmaiņas, piemēram, osteoartrīta gadījumā.