Kas ir reimatisma radītas sāpes?

Reimatisms ir stāvoklis, kad iekaisuma process skar saistaudus – muskuļus, saites, cīpslas, skrimšļus, kaulus. Vārds rheumatism ir zināms no seniem laikiem, tulkojumā no grieķu valodas rheuma nozīmē – plūsma. Mūsdienās klīniskajā praksē definē reimatiskās slimības veidu (piemēram, reimatoīdais artrīts, osteoartrīts u. c.) vai bojāto audu patoloģiju, terminu “reimatisms” lietojot vairāk vēsturiski vai vispārēji apzīmējot saistaudu bojājumu.

Reimatiskās slimības ietver vairāk nekā 200 diagnožu, sākot no dažādiem artrīta veidiem līdz sistēmas saistaudu slimībām. Tās var skart jebkura vecuma cilvēkus, arī bērnus. Kā liecina statistikas dati, kāda no reimatisko slimību izpausmēm ir gandrīz katrā Eiropas iedzīvotāju ģimenē. Artrīts ir tikai viena no reimatisko slimību jeb muskuloskeletālo slimību izpausmēm. Literatūrā vēsturiski ir aprakstīti septiņi reimatiskie simptomi:

1) sāpes vai diskomforts vienā vai vairākās locītavās (ieskaitot mugurkaulu);

2) sāpes kustību laikā skartajā apvidū;

3) sāpes, pieskaroties bojājuma apvidum;

4) stīvums, jo sevišķi pēc miera jeb nekustīguma perioda;

5) situācijas uzlabošanās pēc nelielu vingrojumu / aktivitātes veikšanas un pasliktināšanās pēc lielākas fiziskās slodzes;

6) situācijas pasliktināšanās kā reakcija uz laikapstākļu maiņām (jo sevišķi mitrumu un spiediena izmaiņām);

7) situācijas uzlabošanās kā reakcija uz skarto apvidu sildīšanu.

 

Reimatisma izpausmes pavada sāpes: locītavu sāpes (artralģijas) vai iekaisums (artrīts), cīpslas iekaisums (tendinīts), cīpslas apvalka iekaisums (tenosinovīts), gļotsomiņas iekaisums (bursīts), saišu vai muskuļu bojājums / iekaisums.

 

Atceries! Ja locītavu iekaisuma slimības netiek atbilstoši un efektīvi ārstētas, ilgtermiņā tas var izraisīt deformāciju un negatīvi ietekmēt ikdienas aktivitātes, piemēram, pastaigas, kāpšanu pa kāpnēm, ēdiena pagatavošanu, pašaprūpi.