Skaņas, kas atver dvēseli

Mūsdienu steidzīgajā ritmā mums bieži pietrūkst laika, lai apstātos un ieklausītos sevī. Gongu meditācija ir viens no veidiem, kā atjaunot saikni ar savu dvēseli un sadzirdēt, ko tā vēlas mums pateikt. Par to, kā mūs ietekmē dažādu frekvenču skaņas viļņi un kāpēc vienas un tās pašas skaņas var radīt radikāli pretējas sajūtas, pieredzē dalās supervizore un skaņas terapeite Inga Rancāne.

Kas ir gongu meditācija?

Gongu meditācija ir skaņu terapijas veids. Tās laikā tiek izmantoti īpaši veidoti mūzikas instrumenti, kuru vibrācijas rezonē ar mūsu ķermeņa vibrācijām. Mūsu ķermenis ir kā orķestris. Katrs mūsu orgāns pulsē un vibrē savā ritmā. Skaņas viļņi, kas gongu meditācijas laikā plūst caur mūsu organismu, atgādina, kā būtu jāvibrē veselam ķermenim. Ja mūsu iekšējais līdzsvars ir izjaukts, ar skaņas terapiju varam palīdzēt to atjaunot, atgādinot katrai ķermeņa šūniņai un katram orgānam, kā tas ir – būt veselam. Skaņa aizskar un ievibrē tās dvēseles stīgas, kurām jāskan tieši šobrīd: iespējams, tu nejūties labi, nejūties savā vietā, tev ir jautājums par savu situāciju un neizpratne par risinājumu. Un ir kāds, kas to visu zina un var tev pateikt – tu pats. Skaņa ved, rāda un dziedē ļoti maigā un saudzīgā veidā.

Kā notika Jūsu sastapšanās ar gongiem?

Ar dažādām meditācijas praksēm nodarbojos jau aptuveni 20 gadus. Taču man allaž bijušas grūtības ilgstoši palikt bezdomu stāvoklī. Kad izmēģināju gongu meditāciju, sapratu, ka tieši šis meditācijas veids  man ir vispiemērotākais. Bija ļoti viegli nedomāt un ļauties tam, kā skaņa ievelk sevī. Viss notika pats no sevis. Man vienmēr bijusi īpaša saikne ar skaņu un mūziku. Bērnībā spēlēju klavieres, šobrīd spēlēju kokli. Mūzika ir valoda, kurā man patīk sarunāties.

Kādos gadījumos ir ieteicama gongu meditācija?

Tā ir ieteicama ikvienam cilvēkam. Ir nepieciešams pabūt ārpus ikdienas steigas, sajust sevi un restartēties. Līdzīgi kā dators mēdz „uzkārties”, ja darbojas pārlieku ilgi un intensīvi, arī mēs mēdzam emocionāli pārkarst un pazaudēt iekšējo līdzsvaru, ja tikai strādājam un neatrodam laiku pauzei. Mūsu fiziskā veselība lielā mērā ir atkarīga no tā, kā mēs jūtamies emocionāli. Daudzas slimības, kā zināms, rodas no spriedzes un neapmierinātības ar dzīvi. Cilvēkam ir jāapzinās, ka nekad viss nebūs rožaini un jāpieņem pārbaudījumi kā daļa no dzīves. Dažādas garīgās prakses, tai skaitā gongu meditācija, palīdz nomierināt prātu un atlaist uzkrāto spriedzi.

Vai šai terapijai ir arī kontrindikācijas, kad tā nebūtu vēlama?

Nē, to var praktizēt ikviens, tai skaitā grūtnieces. Bet, protams, ir jāseko līdzi savām sajūtām, jo ne visus cilvēkus skaņa ietekmē vienādi. Kādam paliek karsti, citam auksti. Ir cilvēki, kuri pēc meditācijas sajūt mieru un atslābumu un ir cilvēki, kuriem meditācija uzjundī milzu enerģiju un var iet darīt lielos darbus, un kādam var pacelt nepatīkamas emocijas vai saasināt kādus iekšējus stāvokļus.

Kāpēc mūsu reakcija uz skaņu mēdz būt tik dažāda?

Skaņa apiet prāta uzliktos rāmjus, tā šaubas un pretenzijas. Skaņas ar mums veido dialogu, raisa asociācijas un var pacelt no atmiņas jebko – gan patīkamo, gan nepatīkamo. Meditācijas laikā cilvēks pietuvojas savai intuīcijai jeb sirdsbalsij, un tā kā mūsu katra dvēseliskais stāvoklis uzsākot meditāciju ir atšķirīgs, arī reakcija var būt atšķirīga. Cilvēks parasti meklē tikai pozitīvas sajūtas, tomēr nevajadzētu baidīties arī no pretējām emocijām vai asarām, kas var parādīties meditācijas laikā. Gongu meditācija ļauj ieskatīties dvēselē un, ja tajā ir sakrājušies kādi aizvainojumi vai sāpes, ar skaņas terapijas palīdzību mēs varam to palaist prom.

Cik bieži būtu ieteicams praktizēt gongu meditāciju?

Vai tā būtu gongu meditācija, vai kāda cita prakse, svarīgākais, lai cilvēks to praktizētu regulāri un rūpētos par savu garīgo veselību ikdienā, nevis kampaņveidīgi. Nav obligāti jāizvēlas tikai viena prakse. Dažādas garīgās prakses var miksēt vai atrast vienu sev vispiemērotāko. Ja runājam tieši par gongu meditāciju, tad optimālais biežums varētu būt 2 reizes mēnesī, jo skaņas iedarbība uz mūsu ķermeni saglabājas vidēji 2 nedēļas.

Raksts tapis Eiropas Sociālā fonda projekta Nr.9.2.4.2/16/I/088 “Liepāja.Vesels.Aktīvs.Laimīgs” ietvaros, pasākuma “Garīgās veselības nedēļa” vajadzībām sadarbībā ar sabiedrisko attiecību aģentūru “Divi gani” un gongu meistari, supervizori, skaņas terapeiti, reiki skolotāju Ingu Rancāni.