C hepatītu varētu izskaust līdz 2030.gadam

  • Twitter
  • Facebook

Ar esošo finansējumu un efektīvajiem medikamentiem C hepatītu varētu izskaust līdz 2030. gadam, ja tiktu atrisināta problemātiskā piekļuve speciālistiem, intervijā Latvijas Televīzijas raidījumā “Rīta panorāma” teica C hepatīta pacientu apvienības pārstāvis Kristaps Kaugurs.

Kristaps Kaugurs stāstīja, ka ar jaunajiem medikamentiem veiksmes procents esot tuvu 100% iepriekšējo 50% vietā. Tāpat varot izārstēt 1300 cilvēku. Kaugurs cer, ka 2020. gadā izārstēt varēs jau 2000 pacientu. Pēc Pasaules Veselības organizācijas rekomendācijām tiem pat vajadzētu būt 2500 slimniekiem. Tomēr mērķi traucē sasniegt speciālistu trūkums.

“Ir pilnīgi jauni medikamenti, pilnīgi jauna ārstēšana. Tomēr mediķi un ierēdņi nav spējuši optimizēt sistēmu, lai vairāk cilvēku varētu saņemt ārstēšanu,” teica Kaugurs. Apvienība kopā ar infektologiem esot atradusi ieteikumus, kā situāciju risināt. 

Infektoloģe Inga Ažiņa stāstīja, ka infektologu Latvijā ir maz. Infektologu apvienībā esot 62 Rīgas rajona speciālisti. Reģionu lielākajās pilsētās esot vēl pa vienam infektologam.

Ažiņa uzsvēra, ka vajag apmācīt jaunus speciālistus, bet risinājums jāatrod situācijai, kas ir pašlaik. Viņa stāstīja, ka C hepatīta ārstēšanas procesā varētu iesaistīt arī ģimenes ārstus. Šonedēļ plānota plaša diskusija par problēmas risinājumu.

Finansējums C hepatīta ārstēšanā palielināts no 4 miljoniem eiro 2015. gadā līdz 15 miljoniem šogad.

Intervijas ieraksts