Valsts apmaksāts skrīnings

  • Twitter
  • Facebook

Kopš 2009. gada Latvijā pieejams valsts apmaksāts skrīnings vairākiem ļaundabīgu audzēju veidiem ar mērķi atklāt saslimšanu savlaicīgi. Diemžēl laika trūkuma, baiļu vai kādu citu iemeslu dēļ šo iespēju izmanto vien maza daļa cilvēku, taču laicīgi atklāts audzējs ir efektīvāk ārstējams.


Kādi bezmaksas skrīninga veidi pieejami?

  • Dzemdes kakla vēža profilaktiskā pārbaude. Sievietēm vecumā no 25 – 70 gadiem reizi trijos gados uz deklarētās dzīvesvietas adresi tiek izsūtīta uzaicinājuma vēstule veikt uztriepes testu pie sava ginekologa.
  • Krūts vēža profilaktiskā pārbaude. Sievietēm vecumā no 50 – 69 gadiem reizi divos gados uz deklarētās dzīvesvietas adresi tiek izsūtīta uzaicinājuma vēstule veikt mamogrāfijas pārbaudi.
  • Zarnu profilaktiskā pārbaude. Sievietēm un vīriešiem vecumā no 50 gadiem reizi gadā ir iespēja vērsties pie sava ģimenes ārsta, paužot vēlmi veikt minēto izmeklējumu, nododot fēces.

Uzaicinājuma vēstules tiek nosūtītas aptuveni trīs mēnešu laikā, skaitot no
dienas, kad iestājas iepriekš minētais vecums. Uzaicinājuma vēstules netiek sūtītas sievietēm, kurām gada laikā līdz uzaicinājuma vēstules sagatavošanas datumam ir veikts mamogrāfijas vai dzemdes kakla citoloģiskais izmeklējums.

Zaļais koridors


Tā ir vienota sistēma, kas darbojas no 2016. gada 1. oktobra un kas pacientiem, kuri domā, ka viņiem varētu būt onkoloģiska slimība ļauj tikt uz konsultāciju pie onkoloģijas speciālista ne vēlāk kā desmit dienu laikā. Ja radušās aizdomas par vēzi, pacientu uz konsultāciju pie onkoloģijas speciālista, zvanot pa speciālu tālruņa numuru, piesaka ģimenes ārsts. Speciālie tālruņa numuri darbojas gan P. Stradiņa slimnīcā, gan Latvijas Onkoloģijas centrā, gan Liepājā un arī Daugavpilī.

Pacients nokļūst pie onkologa, vēlākais, desmit darba dienu laikā, kā arī “zaļā koridora” ietvaros viņam tiek veikti visi nepieciešami izmeklējumi, tostarp biopsija.

Dodoties uz vizīti pie onkologa, paņem līdzi: ģimenes ārsta nosūtījumu, pasi vai ID karti un visus iepriekš veiktos izmeklējumus, (ja tādi ir) saistībā ar bažām, kuru dēļ ģimenes ārsts tevi pieteicis “zaļajam koridoram”!

Vēstuli var atjaunot!

Ja tā ir bojāta vai nozaudēta, sazinies ar savu ģimenes ārstu vai tuvāko Nacionālā veselības dienesta nodaļu un palūdz uzaicinājuma vēstules kopiju.

Vairāk informācijas lasi Nacionālā veselības dienesta mājaslapā.