Trīs iespējas onkoloģisko problēmu kopīgā risināšanā

  • Twitter
  • Facebook

4. februāris ir Pasaules Pretvēža diena. Eiropas Savienības budžeta vienīgā prioritāte veselības jomā ir onkoloģija. Pagājušajā gadā tika izveidots Eiropas Vēža uzveikšanas plāns. Tas apvieno pacientus, zinātniekus, mediķus, uzņēmumus, institūcijas un paver iespējas publiskai-privātai sadarbībai.

Onkoloģija ir valstiska prioritāte. Latvijā ir izveidots onkoloģijas plāns. Tas saistīts ar pieaugošu onkoloģisko saslimstību, mirstību un sevišķi lielo ielaisto gadījumu skaitu.

Latvijai steidzami ir nepieciešams vēža reģistrs, kurā ietvertas pacientu datu vizulizācijas un sekvencēšanas rezultāti. Reģistrs palīdzēs sekot līdzi pacienta ceļam, identificēt, pierādījumos balstītas, pacientu vajadzības un plānot resursus.

Tas dos iespējas uzlabot zaļā un dzeltenā koridora procesus, iezīmēs pacientiem nepieciešamos risinājumus. Vēža reģistrs palīdzēs ieviest jaunus pakalpojumu un terapijas apmaksas modeļus, tādējādi samazinot izmaksas. Valstij būs iespēja maksāt tikai par efektīvu terapiju. Roche ir iespēja iepazīstināt Latvijas kolēģus ar citu valstu pieredzi.

Kopīgi jāatrisina datu ievades jautājumi, lai augsti kvalificēts medicīnas personāls ārstē pacientus, un datus ievada citi speciālisti vai/un modernas IT sistēmas.

Ar salīdzinoši nelielu finansējumu iespējams sakārtot tiesisko regulējumu veselības aprūpē. Juridiskās vides sakārtošana ir viens no priekšnoteikumiem veselības aprūpes pilnveidošanā, valsts konkurences spēju paaugstināšanā un investīciju piesaistē.

“Sakārtojot, piemēram, Biobanku tiesisko regulējumu, Latvija iegūs priekšrocības ES telpā. Pacienti saņems precīzākus, uz datiem balstītus, pakalpojumus. Tas dos iespēju pārrobežu zinātniskai sadarbībai, ļaus pieņemt klīniskus lēmumus balstoties uz reālās dzīves datiem. Ņemsim par paraugu kādu no mūsu ziemeļu kaimiņvalstīm, piemēram, Somiju. Šajā dienā, kad tiek runāts par nevienlīdzību novēršanu, jāatzīmē unikālo iespēju, ko viens indivīds var sniegt otram, palīdzot ar saviem datiem. Gluži kā asins donori palīdz sabiedrībai.” uzskata Roche Latvija direktors dr.Rauls Vēliņš. 

Nepieciešams lēmumu pieņemšanu pārvirzīt no valsts pārvaldes institūcijām uz ārstu konsīlijiem, tādējādi izrādot uzticību mediķiem. Slimnieka ārstēsanu noteiks mediķi un valsts institūcijas nodrošinās finansējumu. Veselības ministrijai ir iespēja veidot ekosistēmu, konsīlijos iekļaujot ne tikai ķirurgus, patologus, ķīmijterapeitus un staru terapeitus, bet arī molekulāros biologus, ģenētiķus un zinātniekus. Aizvien vairāk vēža diagnožu ir tādas, kur dalījums terapijas līnijās kļūst visai nosacīts. Ārstēšana balstās uz atrasto vēža gēnu mutāciju nevis vēža anatomisko lokalizāciju. Roche labprāt palīdzētu Molekulāro Vēža konsīliju ieviešanā Latvijā. Šeit kā pionieri varētu būt Austrumu slimnīca un Bērnu KUS.

Zinātne un medicīna strauji attīstās un ar katru gadu pieaug dzīvildzes iespējas vēža pacientiem. Pirms COVID gadā pirmo reizi ASV konstatēja mirstības samazināšanos plaušu vēža gadījumā. Investīcijas veselības aprūpē veicina indivīdu un visas sabiedrības produktivitāti, sociālo stabilitāti un valsts ekonomisko izaugsmi.

2020. gadā pasaulē 10 miljoni cilvēku nomira no vēža, taču 30–50% no visiem vēža gadījumiem ir novēršami. Latvijā ik gadu onkoloģiskas slimības konstatē vairāk nekā 11 000 cilvēku. Palīdzēsim kopā!

Par Roche:

Roche ir pasaulē lielākais biotehnoloģiju uzņēmums, kas izstrādā un ražo īpašas zāles onkoloģijas, imunoloģijas, infekcijas slimību, oftalmoloģijas un centrālās nervu sistēmas slimību ārstēšanai. Roche ir arī pasaules līderis in vitro diagnostikas un uz audiem balstītas vēža diagnostikas jomā, kā arī atrodas diabēta pacientu aprūpes jomas avangardā. Vairāk nekā trīsdesmit Roche radītās zāles ir iekļautas Pasaules Veselības organizācijas Būtiski svarīgo zāļu paraugsarakstos, un starp tām ir dzīvību glābjošas antibiotikas, pretmalārijas preparāti un zāles vēža ārstēšanai. Roche Group, kuras galvenā mītne atrodas Bāzelē, Šveicē, darbojas vairāk nekā 100 valstīs un 2020. gadā  visā pasaulē nodarbināja vairāk nekā 100 000 cilvēku. 2020. gadā Roche investēja 12,2 miljardus Šveices franku (CHF) pētniecībā un attīstībā. Roche Group īpašumā ir arī uzņēmums Genentech, kas atrodas Amerikas Savienotajās Valstīs. Roche ir vairākuma akcionārs uzņēmumā Chugai Pharmaceutical Japānā. Saskaņā ar Dow Jones Ilgtspējas indeksu Roche jau vienpadsmito gadu pēc kārtas ir atzīts par vienu no ilgtspējīgākajiem uzņēmumiem farmācijas nozarē.

Plašāka informācija onkoloģijas pacientiem www.onko.lv