Lai kliedētu mītus sieviešu vidū, kampaņas “Pārbaudi krūtis, lai dzīvotu!”* gaitā šogad ir tapuši trīs video podkāsti, kas ir sarunas starp atzītiem ārstiem, darba devējiem un arī vēža pacienti. Visi video podkāsti ir pieejami bez maksas www.onko.lv un Roche Latvija Facebook lapā.
Oktobris ir “rozā mēnesis”, kurā īpaša uzmanība tiek pievērsta krūšu veselībai, un nereti sievietes, kuras nav apmeklējušas krūts vēža skrīningu, kā vienu no iemesliem min tieši laika trūkumu. Vēl, kā iemesli, tiek minētas bailes, sāpes, informācijas trūkums, garas rindas un bažas par radiāciju, ko rada mamogrāfija, skaidro Latvijas Onkologu asociācijas vadītāja profesore Alinta Hegmane.
Viņa pieļauj iespēju, ka tieši šādas atrunas ir ietekmējušas krūts vēža skrīninga apmeklējuma zemos rādītājus Latvijā, un pretēji – diezgan augstos rādītājus ar diagnosticētiem ielaistiem krūts vēža gadījumiem.
Aicinām klausīties www.onko.lv lapā sarunu par krūts vēža skrīningu un ģimenes ārstu lomu šajā procesā. Sarunā piedalās ģimenes ārste Rūta Plaude Dedele un ārste radioloģe diagnoste Evija Asere.
Aicinām klausīties www.onko.lv sarunu ar darba devējiem – ko darīt, lai izbrīvētu laiku skrīninga veikšanai? Ko darba devējs šajā jautājumā var palīdzēt? Par šīm tēmām sarunā piedalās Baiba Šmite-Roķe, Valsts ieņēmumu dienesta ģenerāldirektore, Ieva Lībķena, Valsts kancelejas direktora vietniece valsts pārvaldes jautājumos un Elīna Dzērve, SIA Roche Latvija Pacienta ceļa partnere krūts vēža jautājumos.
Aicinām klausīties www.onko.lv Irinas pieredzes stāstu par diagnozi krūts vēzis un Latvijas Onkologu asociācijas vadītājas profesores Alintas Hegmanes viedokli par diagnozi krūts vēzis, ārstēšanu Latvijā un dzīvi ar šo diagnozi.
Kas ir krūts vēža skrīnings?
Tas ir izmeklējums veselām sievietēm, lai savlaicīgi atklātu krūts vēzi, pirms šī slimība par sevi liek manīt. Krūts vēža skrīninga efektivitāte ir pierādīta visā pasaulē. Tā ir iespēja pilnīgi veselām sievietēm pārbaudīties, lai gadījumā, ja ļaundabīgs audzējs tiešām veidojas, ir iespēja to diagnosticēt agrīni, kad vairāk nekā 90% gadījumu sievieti ir iespējams izārstēt. Mūsdienās efektīvākais skrīninga veids ir mamogrāfija. Mamogrāfija ļauj atrast krūts vēzi vien piecu milimetru lielumā un skaidrs, ka šāds veidojums nerada pilnīgi nekādas sūdzības, bet ar mamogrāfiju to var atrast un ļoti veiksmīgi ārstēt.
Kādā vecumā jāsāk pārbaudīt krūtis?
Par savu krūšu veselību sievietei aktīvi jāsāk rūpēties jau no 20-25 gadu vecuma, ik mēnesi veicot krūšu pašpārbaudi. Tikai iepazīstot savu krūšu uzbūvi un izzinot katru reljefu tajās, sieviete uzreiz zinās, ja krūtīs uzradīsies kādas pārmaiņas.
No 40 gadu vecuma, kad pieaug risks saslimt ar ļaundabīgu krūts audzēju, ir jāveic regulāras krūšu profilaktiskās pārbaudes. Tas nozīmē vismaz reizi divos gados veikts mamogrāfijas izmeklējums. No 40 līdz 50 gadu vecumam sievietes aicinātas veikt mamogrāfijas izmeklējumu ar ģimenes ārsta vai ginekologa nosūtījumu, pašai veicot līdzmaksājumu 4.00 EUR apmērā.
No 50 līdz 68 gadu vecumam sievietes reizi divos gados saņem vēstuli ar uzaicinājumu veikt šo mamogrāfijas izmeklējumu, kas ir pilnībā bez maksas.
Pēc 68 gadu vecuma regulārās profilaktiskās pārbaudes ir jāturpina ar ģimenes ārsta vai ginekologa nosūtījumu.
*Kampaņu “Pārbaudi krūtis, lai dzīvotu!” organizē un finansiāli atbalsta SIA “Roche Latvija”, kampaņa notiek sadarbībā ar Latvijas Onkologu asociāciju.