HORMONĀLĀS KONTRACEPCIJAS TABLETES

 • Twitter
 • Facebook

Hormonālās kontracepcijas tabletes ir viena no izplatītākajām, pārbaudītākajām un vecākajām medikamentozās kontracepcijas metodēm, ko tūkstošiem sieviešu visā pasaulē lieto jau vairāk nekā 50 gadus. Hormonālās kontracepcijas tabletes satur tādus hormonus kā estrogēnu un progestīnu, un parasti tās jālieto vienu reizi diennaktī. No tabletēm šie hormoni nokļūst asinīs, kur kavē olšūnu nobriešanu un ovulāciju, kā rezultātā sieviete nevar palikt stāvoklī. Papildu tam hormoni arī sabiezina dzemdes kakla gļotas, kas aizkavē spermatozoīdu kustību. Pareizi lietojot hormonālās kontracepcijas tabletes, to efektivitāte ir 99,97%. Šī kontracepcijas metode ir piemērota ikvienai veselai sievietei jebkurā vecumā (izņemot tad, ja viņa baro bērnu ar krūti) neatkarīgi no tā, vai viņai ir regulārs sekss.

Hormonālo kontracepcijas tablešu lietošana

Lietojot hormonālo kontracepciju pirmo reizi vai arī pēc ilgākas pauzes, pirmā tablete jāiedzer mēnešreižu pirmajā dienā, un aizsardzība sākas jau ar pirmo iedzerto tableti. Mūsdienu hormonālās tabletes lielāko tiesu ir tā saucamie vienas fāzes preparāti, kas jādzer 21 dienu. Šajā laikā organisms saņem noteiktu estrogēna un gestagēna devu. Hormoni darbojas tāpat kā normāls mēnešreižu cikls, tikai nomāc iespēju apaugļoties. Pēc 21 dienas seko septiņu dienu pauze. Nesaņemot hormonālo devu, dzemdes gļotāda noārdās un seko asiņošana, t.i., menstruācijas. Pirmajos trīs līdz sešos mēnešos, sākot lietot hormonālās kontracepcijas tabletes, var būt smērēšanās starp mēnešreizēm, nelabums un spīlējoša sajūta krūtīs. Izvēloties lietot hormonālās kontracepcijas tabletes, jāņem vērā to saderība ar citiem medikamentiem. Daudzas antibiotikas un epilepsijas zāles, kā arī dažas citas zāles ietekmē hormonālo kontracepcijas līdzekļu efektivitāti, jo kavē hormonu uzsūkšanos caur zarnu gļotādu vai palēnina hormonu noārdīšanos aknās. Šādā gadījumā sievietēm jālieto papildus nehormonālie izsargāšanās līdzekļi, kamēr tiek dzerti attiecīgie medikamenti.

Ieguvumi, lietojot hormonālās kontracepcijas tabletes

Sievietēm, kuras lieto hormonālās tabletes, ir vieglākas menstruācijas – asiņošana ir mazāka un mēnešreizes ir regulārākas. Tās sievietes, kuras cieš no sāpīgām mēnešreizēm un kurām ir tendence uz cistu veidošanos olvados, novērtēs pozitīvās pārmaiņas, sākot lietot hormonālās kontracepcijas tabletes. Hormonālās tabletes neietekmē sievietes auglību pat pēc ilgstošas tablešu lietošanas vairāku gadu garumā, pēc to pārtraukšanas uzreiz var palikt stāvoklī. Ja tablešu lietošanā pieļauta kļūda un sieviete palikusi stāvoklī, tablešu lietošana neatstās uz bērniņu nekādu iespaidu arī tādā gadījumā, ja, nezinot par grūtniecību, izdzerta atlikusī iepakojuma daļa.

Kontracepcija skaistumam

Kontracepcija ne tikai pasargā no grūtniecības, bet arī vairo skaistumu, risinot ādas un matu problēmas. Dzīves periodā, kad sieviete vēlas ziedēt, lidot un mīlēt, kontracepcija skaistumam ļaus aizmirst ne tikai rūpes par izsargāšanos, bet arī mazinās dažas raizes par savu izskatu – taukainu sejas ādu un pārmērīgu matu taukošanos. Esi skaista, pārliecināta un pašpietiekama, lietojot kontracepciju skaistumam!

Kontracepcija skaistumam ir hormonālās kontracepcijas tabletes, kas satur divus hormonus. Tā palīdz ne tikai izsargāties no grūtniecības, bet arī risina atsevišķas ādas un matu problēmas. Lietojot kontracepciju skaistumam, uzlabojas arī seksuālās dzīves kvalitāte, jo tā neietekmē libido un stabilizē garastāvokli. Šī kontracepcija ir piemērota arī menstruāciju traucējumu ārstēšanai, sāpju mazināšanai un cikla stabilizēšanai. Tas nozīmē, ka menstruācijas būs paredzamas, vienā un tajā pašā laikā, kā arī samazināsies asiņošanas apjoms un menstruāciju dienu skaits.

Klīniskajos pētījumos ir pierādīts, ka, lietojot minēto kontracepciju, tiek novērstas ādas problēmas, kas saistītas ar hormonu līdzsvara izmaiņām organismā, piemēram, pārmērīga ādas taukošanās, pastiprināts apmatojums u. c. To drīkst lietot ikviena sieviete, kurai veselība atļauj lietot hormonālo kontracepciju un kurai rūp ne vien droša un efektīva kontracepcijas metode, bet arī ķermeņa labsajūta.

Uzsākot lietot konkrētās hormonālās kontracepcijas tabletes, nav jālieto papildu izsargāšanās līdzekļi, jo pretapaugļošanās efekts ir jau pirmajā lietošanas dienā un turpinās arī pēc tablešu paciņas izlietošanas, t. i., 7 pārtraukuma dienu laikā. Kontracepciju skaistumam vēlams uzsākt lietot menstruāciju pirmajā dienā. Pārtraucot lietot minētās hormonālās kontracepcijas tabletes, ir jāuzsāk citas kontracepcijas metodes lietošana, ja neplānojat grūtniecību, jo olnīcas drīzumā pašas atsāk ražot hormonus, un var iestāties grūtniecība. Vairs neturpinot lietot konkrēto kontracepcijas metodi, nākamās menstruācijas var aizkavēties par apmēram vienu nedēļu.

Tāpat kā ikviena hormonālā kontracepcija, arī šī kontracepcija var izraisīt dažas blakusparādības, kaut arī ne visiem tās izpaužas. Biežāk blakusparādības parādās, tikko uzsākot lietot kontracepcijas tabletes, bet pēc dažiem mēnešiem tās pakāpeniski izzūd. Ir iespējama slikta dūša, izdalījumi no maksts, sāpes menstruāciju laikā, menstruāciju trūkums, starpmēnešreižu asiņošana, smērēšanās, galvassāpes, sāpes krūtīs. Var būt novērojama depresija, uzbudināmība, nervozitāte, reibonis, migrēna (un/vai lēkmes paasinājums), redzes traucējumi, vemšana, akne, sāpes vēdera lejasdaļā, nogurums, smaguma sajūta kājās, ūdens uzkrāšanās, ķermeņa masas palielināšanās, paaugstināts asinsspiediens.

Izvēloties hormonālo kontracepciju, noteikti konsultējies ar ārstu un izstāsti par visām veselības problēmām, kas tevi skar, kā arī informē ārstu par medikamentiem, kurus tu lieto.

Ir veselības stāvokļi, kad hormonālo kontracepciju, t. sk., šo kontracepciju, nedrīkst lietot, šādos gadījumos:

 • alerģija (paaugstināta jutība) pret aktīvajām vielām etinilestradiolu vai hlormadinona acetātu vai kādu citu hormonālās kontracepcijas sastāvdaļu;
 • vēnās vai artērijās ir vai ir bijuši asins trombi (piemēram, dziļo vēnu tromboze, plaušu embolija, sirdslēkme, trieka / insults);
 • ja esi spiesta ilgu laika periodu palikt miera stāvoklī (piemēram, stingrs gultas režīms vai ģipša apsējs) vai ir paredzēts veikt operāciju (pārtrauc kontracepcijas lietošanu vismaz četras nedēļas pirms plānotā operācijas datuma);
 • diabēts ar izmaiņām asinsvados vai nekontrolējami svārstās cukura līmenis;
 • grūti kontrolējams paaugstināts asinsspiediens vai ievērojami paaugstinās asinsspiediens (mērījumi pastāvīgi ir augstāki par 140/90 mm Hg);
 • aknu saslimšanas, piemēram, vīrusa izraisītas, vai dzelte un aknu raksturlielumi vēl nav normalizējušies;
 • aizdomas par hormonatkarīgiem ļaundabīgiem audzējiem, piemēram, krūšu vai dzemdes vēzi, vai pagātnē tie ir ārstēti;
 • ja ir smagi tauku vielmaiņas traucējumi;
 • ja ir vai ir bijis aizkuņģa dziedzera iekaisums, kas ir saistīts ar ievērojamu tauku (triglicerīdu) līmeņa palielināšanos asinīs;
 • migrēna ar auru;
 • nezināmas izcelsmes dzemdes asiņošana un citas,
 • nopietns asins sarecēšanas traucējumu risks.