PROGESTĪNA TABLETES

  • Twitter
  • Facebook

Progestīna tabletes (reizēm sauktas par mini tabletēm) ir kontracepcijas tabletes, kuru sastāvā ir tikai viens hormons – progestīns. Ar tā palīdzību tiek sabiezinātas dzemdes kakla gļotas, tādēļ spermai nav tik viegli nonākt dzemdē, un tiek apturēta dzemdes gļotādas proliferācija (jaunu šūnu veidošanās). Tāpat šis hormons kavē olšūnu nobriešanu un nomāc ovulāciju. Ja viss tiek darīts pareizi, proti, katru dienu tiek dzerta viena tablete vienā un tajā pašā laikā, to efektivitāte ir 98%. Lietojot progestīna tabletes, ir mēnešreizes, bet menstruācijas var aizkavēties vai būt biežākas, dažkārt starp mēnešreizēm var būt novērojama smērēšanās. Dažkārt barojošām māmiņām ir vērojama amenoreja jeb mēnešreižu trūkums. 8-9 mēnešu laikā menstruālais cikls var atjaunoties ierastajā kārtībā un kļūt regulārs.

Progestīna tablešu svarīgākā īpašība ir viena hormona sastāvs, tādēļ šī kontracepcija ir risinājums tām sievietēm, kuras vēlas lietot hormonālo kontracepciju, bet jelkādu apstākļu dēļ nevar lietot kombinēto hormonālo kontracepciju. Šo kontracepcijas līdzekli var lietot ARĪ bērna barošanas laikā, to var lietot gados vecākas dāmas, kā arī tās, kurām veselības iemeslu dēļ nav ieteicams lietot kombinēto hormonālo kontracepciju (divu hormonu kontracepciju). Tāpat šī kontracepcija ieteicama, ja ir novērots, ka kombinētā hormonālā kontracepcija iespaido dzimumtieksmi, ja ir cukura diabēts, sirds slimības, augsts asinsspiediens, migrēna, sāpes un stipra asiņošana menstruāciju laikā vai problēmas ar asins sarecēšanu. Tās lietošanu var pārtraukt jebkurā brīdī – pretēji tam, kā tas ir, piemēram, ar hormonu injekcijām.

Progestīna tablešu lietošana

Plāksnītē ir 28 tabletes. Ir jālieto viena tablete katru dienu bez pārtraukuma vienā un tajā pašā laikā, novirze nedrīkst būt lielāka par 3 stundām. Ja pēc tabletes iedzeršanas 3-4 stundu laikā ir vemšana vai stipra caureja, vēlams iedzert vēl vienu tableti. Uz katras no plāksnītēm atradīsi iespiestas bultiņas. Sākot lietot jaunu plāksnīti, pirmā jāņem tā tablete, kas atrodas augšējā rindā un atzīmēta ar tās dienas nosaukumu, kurā sāc lietot šo kontracepciju. Tālāk jādzer viena tablete dienā vienā un tajā pašā laikā, kamēr plāksnīte ir tukša. Kad plāksnīte ir tukša, negaidot asiņošanās sākumu, nākamajā dienā jāsāk jauna.

Ja esi aizmirsusi iedzet tableti un ir pagājušas vairāk nekā 12 stundas, tās iedarbība var būt samazināta. Uzreiz iedzer tableti, tiklīdz atceries, ka tas nav izdarīts, un turpini lietot kontracepciju ierastajā laikā. To darot, nākamās 7 dienas izmanto papildu kontracepciju, piemēram, prezervatīvu. Ja esi aizmirsusi iedzert mini tableti, bet pagājušas mazāk nekā 12 stundas, tabletes iedarbība ir saglabāta. Iedzer aizmirsto tableti uzreiz, tiklīdz atceries, un turpmākās tabletes lieto ierastajā laikā.

Smēķējošām sievietēm

Svarīgs faktors kontracepcijas izvēlē ir arī tas, vai tu esi vai neesi smēķētāja. Smēķētājām nav ieteicams lietot kombinēto hormonālo kontracepciju, tas ir, kontracepciju, kuras sastāvā ir divi hormoni – estrogēns un progestīns. Ieteicams neizmantot kontracepcijas riņķīti, kontracepcijas tabletes (kurās ir abi hormoni), kontracepcijas plāksterus, kā arī estrogēna un progestīna injekcijas. Smēķētājam ieteicamākā ir kontracepcija, kas satur vienu hormonu – progestīnu. Tikai progestīnu satur šādi kontracepcijas līdzekļi: progestīna tabletes (progestīna orālā kontracepcija), progestīna injekcijas un implanti. Vielas cigarešu dūmos un estrogēns ietekmē asinsvadu sieniņas. Tas nozīmē, ka, smēķējot un lietojot estrogēnu saturošu kontracepcijas līdzekli, palielinās asinsvadu sieniņas bojājuma risks. Tās var sekmēt trombu veidošanos un palielināt trombu embolijas risku. Ja smēķētājai, kas lieto kombinēto hormonālo kontracepciju, ir varikozas vēnas, ir desmit reizes lielāks trombozes risks, kas savukārt var novest līdz miokarda infarktam vai insultam.

Pēc dzemdībām

Grūtniecība ir brīnišķīgs laiks, kad veidojas jauna dzīvība, taču vienlaikus tas rada lielu slodzi sievietes organismam. Grūtniecības laikā tajā notiek daudzi dažādi sarežģīti fizioloģiski procesi, kuri atbild par augļa arvien pieaugošajām vajadzībām un veicina normālu dzemdību, pēcdzemdību un laktācijas periodu. Pēc dzemdībām visas izmaiņas, kas raksturīgas grūtnieces organismam, pamazām atgriežas stāvoklī, kāds bija pirms dzemdībām. Daudzi no šiem procesiem beidzas jau 4-6 nedēļas pēc dzemdībām, tomēr vairāki pētījumi liecina, ka sievietes organisms pilnībā atgūstas pēc dzemdībām un laktācijas apmēram tikai pēc 2-3 gadiem. Ja nākošā grūtniecība iestājas ar intervālu, kas mazāks par 2 gadiem, īpaši, ja māmiņa baro bērnu ar krūti, sievietei pieaug dzelzs deficīta anēmijas attīstības risks. Ja bērniņš pasaulē nācis ar ķeizargrieziena palīdzību, būtu labi starp grūtniecībām ievērot 2 gadu intervālu, lai operācijas rētas varētu pilnībā sadzīt un veiksmīgi tiktu iznēsāts nākamais bērns. Tomēr dzīve ievieš savas korekcijas un nereti grūtniecībām, apzināti vai neapzināti, ir ievērojami mazāks starplaiks.

Iespēja atkārtoti palikt stāvoklī vistiešākajā mērā ir saistīta ar ovulāciju un mēnešreižu atjaunošanos. Sieviešu vidū joprojām ir dzīvs mīts, ka, barojot bērniņu ar krūti, nav iespējams palikt stāvoklī, jo tiek uzskatīts, ka pirmo 6 mēnešu laikā, ja māmiņa bērnu baro tikai ar krūti, ovulācija nenotiek. Tomēr ginekologi neiesaka uzskatīt krūts barošanu kā drošu izsargāšanās metodi, jo ovulācija atsevišķām sievietēm var notikt arī šajā laikā. Ovulācija notiek menstruālā cikla vidū, un sieviete pati to nemana. Līdz ar brīdi, kad notikusi pirmā ovulācija, iespējama atkārtota grūtniecība. Visbiežāk mēnešreizes atjaunojas 4-12 vai līdz pat 24 mēnešus pēc dzemdībām. Svarīgi zināt, ka apaugļošanās iespējamība pēc bērna piedzimšanas ir pat vēl lielāka – gan anatomiski, gan hormonāli sieviete ir jo īpaši gatava jaunai grūtniecībai.

Sievietei arī pēc bērniņa piedzimšanas ir svarīgi justies mīlētai un iekārotai. Laiks, kad iespējams pēc dzemdībām atsākt normālu dzimumdzīvi, ir atkarīgs no tā, cik veiksmīgi noritējušas dzemdības, vai un cik labi sadzijušas šuves (ja tādas ir bijušas), kā arī no sievietes pašsajūtas, visbiežāk tās ir 6-8 nedēļas. Ja vēlēšanās pēc seksuālām attiecībām ir ātrāk un citi mīlēšanās veidi nespēj aizstāt vajadzību pēc dzimumakta, vēlams tomēr pajautāt savam ginekologam, lai pārliecinātos, ka tas nekaitēs veselībai. Bieži vien krūts barošanas laikā maksts ir sausa un jutīga – noteikti vajadzētu lietot gēlus, kas aizsargā maksti (piemēram, Fitormila vai tējas koka eļļas gēlu). Galvenais ir ieklausīties savā ķermenī un nesasteigt dzimumdzīves atsākšanu.

Ikvienai sievietei būtu vēlams apmeklēt savu ginekologu aptuveni 6 nedēļas pēc dzemdībām. Šī vizīte ir svarīga, jo nepieciešams novērtēt māmiņas veselību pēc dzemdībām, kā arī kopīgi ar ārstu pārrunāt iespējamo un šajā brīdī piemērotāko izsargāšanās metodi. Nereti šajā laikā, kad jaunā māmiņa baro bērniņu ar krūti, kontracepcijas jautājumi it kā zaudē savu aktualitāti. Taču gadījumā, ja sieviete nevēlas vēlreiz palikt stāvoklī īsi pēc dzemdībām, ir jāpadomā par efektīvas kontracepcijas izvēli.

Bērna barošanas laikā ir piemērotas visas kontracepcijas metodes, izņemot kombinēto hormonālo kontracepciju (kombinētās orālās kontracepcijas tabletes, riņķīti, plāksteri, u.c.). Šajā laikā pilnībā drīkst lietot progestīnus (vienu hormonu) saturošās orālās kontracepcijas tabletes, jo tās neietekmē mātes piena daudzumu un kvalitāti, kā arī neatstāj iespaidu uz mazuļa veselību un attīstību. Bērna barošanas laikā var izvēlēties arī kādu no barjermetodēm – prezervatīvus, intrauterīno kontracepciju jeb spirāli, sūkļus, diafragmu. Var izmantot arī spermicīdus jebkurā to formā (krēms, svecītes, gēls u.c.).Lai izvēlētos savai veselībai piemērotāko kontracepcijas metodi, vajadzētu konsultēties ar savu ginekologu.