Olnīcu vēzis uz sarkanās līnijas

  • Twitter
  • Facebook

Latvijā ik gadu olnīcu vēzi atklāj vidēji 250 – 300 sievietēm, no tām aptuveni 40 pacientēm ir pozitīva BRCA gēna mutācija. Šajā gadījumā ļoti efektīvi darbojas PARP inhibitorus saturoši medikamenti, kas ļauj pilnībā apturēt slimības attīstību pat uz vairākiem gadiem. Tie ir pieejami sievietēm gan Lietuvā, gan Igaunijā, taču Latvijā pacientēm nav pieejama šī augsti efektīvā terapija. Lai cīnītos par Latvijas pacienšu tiesībām saņemt pienācīgu ārstēšanu, uzsāk kampaņu “Olnīcu vēzis uz sarkanās līnijas”.

“Situācija, kurā ir nonākušas olnīcu vēža pacientes, ir absurda un absolūti nepieļaujama. 

Saskaņā ar starptautiskajām vadlīnijām ārstēšana ar PARP inhibitorus saturošiem medikamentiem tiek uzskatīta par standarta terapiju, ko saņem pacientes visā Eiropā. Mēs zinām, ka šādus medikamentus saviem pacientiem šobrīd var izrakstīt mūsu kolēģi kaimiņvalstīs, un mums nav skaidrs, kādēļ sievietēm Latvijā tie tiek liegti. Šīs zāles mums ļautu no drošas nāves glābt vairākus desmitus jaunu sieviešu ik gadu. To zinot, mēs nespējam stāvēt malā,” ārstu lēmumu iesaistīties kampaņā komentē Latvijas Onkologu ķīmijterapeitu asociācijas vadītāja dr. Aija Geriņa-Bērziņa.

Kampaņas ideja ir izglītot plašu sabiedrību par olnīcu vēzi, tā diagnostiku un ārstēšanu, paralēli – pievērst veselības politikas veidotāju uzmanību, pieprasot tūlītēju problēmas risinājumu.

“Mēs ikdienā sastopamies ar situācijām, kur sievietēm, kam atklāts olnīcu vēzis vēlīnā stadijā, valsts nevar piedāvāt efektīvu ārstēšanu. Ir ļoti sāpīgi apzināties, ka šādas teju brīnumainas zāles, kas var pagarināt mūžu par vairākiem gadiem, var saņemt sievietes ar olnīcu vēzi, kam ir sagadījies piedzimt citā valstī, taču mūsu veselības politikas veidotājiem sievietes dzīvība nešķiet tā vērta,” komentē Latvijas onkoloģijas pacientu organizāciju apvienības ONKOALIANSE ginekoloģisko audzēju pacienšu pārstāve Lubova Borisenko.

Olnīcu vēzim nav specifisku simptomu, tādēļ vairums pacienšu ar olnīcu vēzi pie ārsta nonāk jau vēlīnā stadijā. Prognozētā dzīvildze ir zema: Eiropā 60% pacienšu pēc slimības atklāšanas nomirst tuvāko piecu gadu laikā, 30% – pirmā gada laikā. Lai pievērstu valdības uzmanību akūtajai problēmai, ārsti un pacienti ir nosūtījuši atklātu vēstuli Veselības ministrijai par olnīcu vēža pacienšu ārstēšanu. 

Ar vēstules saturu ir iespējams iepazīties Latvijas Onkologu ķīmijterapeitu mājas lapā – https://onkomed.lv/ un Latvijas Onkologu asociācijas mājaslapā – http://www.onkologi.lv/

Vēstuli kopā ir parakstījušas 12 organizācijas, kuras pārstāv onkoloģiskos pacientus Latvijā

Latvijas Onkologu ķīmijterapeitu asociācija; Latvijas Onkologu asociācija; Latvijas Onkoginekologu asociācija; Latvijas Ginekologu un dzemdību speciālistu asociācija; Latvijas onkoloģijas pacientu organizāciju apvienība ONKOALIANSE; Melanomas pacientu atbalsta biedrība Soli priekšā melanomai; Fonds Movember Latvija; Plaušu vēža pacientu un tuvinieku biedrība; Biedrība EuropaColon Latvija; Rozā vilciena labdarības fonds; Alianse vīriešu veselībai – Dažādas paaudzes par dzīvi; Latvijas sieviešu-volontieru biedrība “VITA”.