Vērtīgās asinis

  • Twitter
  • Facebook
Valsts asinsdonoru centra direktore Egita Pole

Vidējais asinsdonoru vecums šobrīd Latvijā ir 38 gadi un tas diemžēl turpina strauji palielināties. Zinātniekiem vēl nav izdevies radīt mākslīgās asinis, kas aizstātu cilvēka ziedotos asins komponentus. Kā norāda Valsts asinsdonoru centra (VADC) direktore Egita Pole, tad nav arī indikāciju, kas liecinātu, ka tas varētu izdoties tuvākajā desmitgadē, tāpēc bez asins donoru kustības nav iedomājama mūsdienu medicīna un bez asins komponentiem bieži ārsti nevarētu glābt cilvēku dzīvības.

Vairāk par asins ziedošanu un situāciju Latvijā, intervijā stāsta VADC direktore Egita Pole.

Kāpēc ir svarīgi ziedot asinis?

Asins donoru kustība ir būtiska medicīnas nozares sastāvdaļa. Gadījumos, kad ir smagas saslimšanas, traumas, sarežģītas dzemdības un citi nelaimes gadījumi, kas iet kopā ar lielu asins zudumu, tad nekas cits nevar izglābt konkrētā pacienta dzīvību, kā asins pārliešana. Manuprāt, tas ir dzīva cilvēka fenomens un reizē arī paradokss, ka pie tā zinātnes progresa, kāds šobrīd ir novērojams pasaulē, nav atrasts veids, kā mākslīgi uzsintezēt eritrocītu, jo tieši eritrocīts un tā unikālās spējas transportēt skābekli pa visu cilvēka organismu, nodrošina cilvēka dzīves procesus. Līdz ar to, bez dzīviem cilvēkiem, asins ziedotājiem, mēs nevarētu iztikt un glābt cilvēku dzīvības.

Kas pamudina cilvēkus ziedot asinis?

Kā norāda aptaujas, tieši apziņa, ka ar pavisam vienkāršu veidu, asins ziedošanu, ir iespējams palīdzēt ārstiem glābt cilvēku dzīvības, pamudina cilvēkus kļūt par asinsdonoriem. Savukārt, jauniešus visbiežāk pamudina personīgā saistība ar nelaimē nonākušo, piemēram, ja palīdzība nepieciešama kādam tuviniekam vai draugam. Mēs redzam šos nelaimes stāstus un saucienus pēc palīdzības sociālajos tīklos, pēc kuriem seko liela jauniešu atsaucība. Tā ir ļoti laba ziņa sabiedrībai, ka cilvēki sāk vairāk aizdomāties par ziedošanas procesu, redzot un sajūtot šo tiešo saikni ar cilvēku, kuram ir nepieciešama asins pārliešana. Visbiežāk tie, kas ziedo asinis pirmo reizi kļūst par regulāriem asinsdonoriem, jo apzinās, cik vienkārši ir palīdzēt nelaimē nonākušajiem, starp kuriem jebkurā brīdī var nokļūt arī pats asins ziedotājs. 

Kāda ir esošā situācija, kā tiek piesaistīti asins ziedotāji?

Tā ir pastāvīga cīņa, jo ar vienu kampaņu gadā vai traģisku notikumu mēs nevaram pietiekoši piesaistīt asins ziedotājus. Asinīm ir savs derīguma termiņš un krājumi ir regulāri jāatjauno. Tāpat asins krājumu situācija ir ļoti mainīga, jo mēs nevaram paredzēt šos nelaimes gadījumus – cik daudz un kādu asins grupu cilvēkiem būs nepieciešamas asinis. Ir bijis gadījums, kad sirds transplantācijas operācijas laikā vienam pacientam tika pārlietas 40 asins komponentu devas, kas ir 40 asins ziedošanas reizes vai donori. Šādos gadījumos pie šīs asins grupas asins krājumi ievērojami krītas. Saslimstot cilvēkam ar retāku asins grupu, mums ir jāmeklē attiecīgās asins grupas asinsdonori un šie krājumi jāpapildina. Tā ir pastāvīgi mainīga situācija, tāpēc ar dažādu kampaņu palīdzību mēs regulāri mudinām cilvēkus kļūt par asins ziedotājiem. 

Ja salīdzina, tad no 2012.-2017. gadam bija novērots pastāvīgs asinsdonoru skaita kritums, taču no 2018. gada, mērķtiecīgi strādājot un dažādojot sabiedrības informēšanas un izglītošanas kampaņas, mums izdevās asins ziedotāju skaitu ar katru gadu palielināt līdz pat 2020. gadam, kad iestājās Covid-19 pandēmija. Asins donoru skaits samazinājās, taču uz neilgu laiku. Šobrīd esam kārtējo izaicinājumu priekšā ārkārtējās situācijas un dažādu ierobežojumu dēļ. Mums ir jāskaidro, ka asins donoru izbraukums nav pulcēšanās pasākums un tas drīkst notikt gan augstskolu, gan pašvaldību telpās. Nav ierobežojumi, kas liegtu cilvēkam kļūt par asinsdonoru – svarīgi, ka cilvēks ir vesels un tāds arī jūtas. Rūpēs par donoru veselību un labsajūtu, kā arī asins komponentu kvalitāti, katru donoru vēl intervē un pārbauda mūsu ārstniecības persona un laboratorijas speciālisti, tā ka aicinu ikvienu nebaidīties, nākt un palīdzēt Latvijas ārstiem šajā ārkārtas laikā.

Kas pamudināja organizēt sociālo kampaņu “Asins draudzība”, kuras laikā īpaši uzrunājat jauniešus kļūt par asins ziedotājiem?

Asins donoru vidējais vecums ar katru gadu palielinās, kas ietekmē arī asins ziedotāju skaita samazinājumu. Latvijā, tāpat kā visur citur Eiropā, sabiedrība novecojot, noveco arī asinsdonori, kas savas asins ziedošanas gaitas ir uzsākuši senākos laikos. Diemžēl šī populācija noveco un mēs redzam, ka sešu gadu laikā donoru vidējais vecums no 32 gadu vecuma ir palielinājies par sešiem gadiem, tagad tie ir 38 gadi. Tādēļ mums ir jādomā par jaunu cilvēku piesaistīšanu, izmantojot informācijas kanālus, ar kuriem viņus iespējams sasniegt, kā arī strādājot ar tiem izteiksmes veidiem, kas jauniešiem ir vislabāk saprotami, ko tad ar šīs kampaņas palīdzību mēs cenšamies darīt – aktīvi izmantojam sociālos tīklus, kā arī aicinām influencerus pievienoties donoru kustībai un mudināt savus sekotājus nākt un ziedot asinis.

Kā sagatavoties asins ziedošanas procesam?

Lai samazinātu asins ziedošanas procesa laiku klātienē, iepriekš iespējams aizpildīt asinsdonoru anketu mūsu mājaslapā www.donors.lv un to izdrukātu iesniegt reģistrācijas brīdī, asins ziedošanas vietā. Atbildot uz anketas jautājumiem, asins ziedotājs var pārlecināties vai atbilst visiem nosacījumiem, kas ļautu kļūt par asinsdonoru. Par asinsdonoriem var kļūt veseli cilvēki, kas pēdējā laikā nav lietojuši specifiskus medikamentus, kuriem pēdējo četru mēnešu laikā nav bijušas ķirurģiskas iejaukšanās, par kurām mēdz uzskatīt arī tetovējumus un pīrsingus vai jebkāda cita veida iejaukšanās asinīs un ādā, tādējādi novēršot risku tālāk nodot infekcijas, kas tiek pārnēsātās ar asinīm. Tāpat svarīgi pārliecināties, ka pēdējā laikā nav bijis ceļojums uz kādu no endēmiskajām valstīm, no kurām atceļojot noteiktu laiku nevar ziedot asinis. Kā arī iepriekšējā vakarā pirms asins ziedošanas vēlams lietot veselīgu uzturu, savukārt, asins ziedošanas dienā nedrīkst lietot treknus vai asus ēdienu un ir jādzer daudz šķidrumu. Īpaši jauniešus mēs aicinām nākt ziedot asinis kopā ar draugu, jo ne velti sociālās kampaņas “Asins draudzība” moto ir – ziedojiet asinis kopā! Dažkārt ziedot asinis ar kādu kopā ir drošāk, tas var kļūt par piedzīvojumu un kopīgi paveiktu labo darbu – jo kopā ir glābtas vairākas cilvēku dzīvības.

Kā notiek asins ziedošana?

Pirms asins ziedošanas ir jāreģistrējas pie reģistratora, līdzi jābūt personas apliecinošam dokumentam un zināmam bankas konta numuram, jo visiem asinsdonoriem tiek pārskaitīta transporta kompensācija, no kuras var arī atteikties un novirzīt šos līdzekļus labdarībai. Tad jāaizpilda anketa (ja tā nav aizpildīta jau iepriekš un izdrukāta paņemta līdzi uz ziedošanas vietu), uz jautājumiem jāatbild precīzi un godīgi. Pēc anketas aizpildīšanas seko saruna ar ārstu, kurš izmērīs arī asinsspiedienu, noteiks hemoglobīna līmeni un, ja nav zināma asins grupa, noteiks arī asins grupu. Svarīgi atzīmēt, ka pazemināta hemoglobīna gadījumā asinis ir vajadzīgas pašam cilvēkam un ziedot tās nebūs iespējams, kad hemoglobīna līmenis normalizēsies, cilvēks varēs kļūt par asins ziedotāju. Pēc pārbaudēm un sarunas ar ārstu, ja viss būs kārtībā, asinsdonors tiks aicināts sēsties asinsdonoru krēslā un ar vienu nelielu adatas dūrienu elkoņa locītavas vēnā tiks paņemtas 30 ml asinis analīzēm, kā arī 450 ml asinis cilvēku dzīvības glābšanai.  Visu donoru asinis tiek pārbaudītas uz slimībām, kuras var tikt pārnestas ar asins komponentiem – HIV, C un B hepatītu, kā arī sifilisu. Viss process ilgst aptuveni 15-30 minūtes, no tā pati asins ziedošana aptuveni 10 minūtes, pēc kuras mēs iesakām nedaudz pagaidīt un padzerties, lai nebūtu nevēlamas īslaicīgas reakcijas. Ja viss kārtībā, asinsdonors varēs atgriezties savās ikdienas gaitās.

Kas notiek ar ziedotajām asinīm pēc ziedošanas procedūras?

Asins komponenti tiek sadalīti sastāvdaļās – trombocītu masā, eritrocītu masā un plazmā. Katram asins komponentam ir savs derīguma termiņš un tās tiek izmantotas citiem mērķiem. Tālāk asinis  īpašos apstākļos gaida Valsts asinsdonoru centrā un tiek izsniegtas pēc slimnīcu pieprasījuma, lai palīdzētu ārstiem glābt cilvēku dzīvības.  

Kā asins ziedošana ietekmē vesela cilvēka organismu?

Asins ziedošana nav kaitīga veselībai un tā pozitīvi ietekmē cilvēka organismu. Pēc asins ziedošanas notiek asins atjaunošanās process un cilvēka asinsrades sistēma sāk strādāt veiksmīgāk, atjaunojot asins sastāvu. Ziedojot asinis 3-4 reizes gadā, organisms tiek pastāvīgi trenēts nelielam asins zudumam, kas var būt liktenīgi, ja gādās nokļūt nelaimes gadījumā, kad cilvēks zaudē daudz asinis – organisms labāk spēj pielāgoties situācijai un pie liela asins zuduma nerada tik lielu šoku. Tāpat asins ziedošana rada emocionālo gandarījumu, jo ar vienu asins devu asinsdonors var palīdzēt līdz pat 3 cilvēkiem – tās nav tikai asinis, tā ir dzīvība.

Lai piesaistītu jaunus asins ziedotājus jauniešu vidū, Valsts asinsdonoru centrs īsteno sociālo kampaņu “Asins draudzība”, kuras laikā jaunieši tiek mudināti slēgt asins draudzību un ziedot asinis kopā.

Par kampaņas vēstnešiem ir kļuvuši pludmales volejboliste Anastasija Kravčenoka, jātnieks Kristaps Neretnieks, basketboliste Gunta Baško, grupa Sudden Lights, dziedāja Elizabete Gaile, mūziķe Aminata, dziedātājs Chris Noah, radio pieci komanda, īpaši radio balsis Māra Sleja un Karmena Stepanova, kā arī jauniešu vidū atpazīstami sociālo tīklu satura veidotāji – Kristīne Dzenīte, Katrīna Karele, Niklāvs Mičulis, Anete Ozoliņa, Anna Patrīcija Karele, Sindija Lozgačova un Ieva Florence Vīksne. Kampaņas vēstneši katrs savā veidā sociālajos tīklos ar savu balsi un asins ziedošanas pieredzi informē jauniešus par asins ziedošanas procesu un nozīmību, tādējādi mudinot jauniešus kļūt par asinsdonoriem. Piemēram, mūziķe Aminata dalījās savās asins ziedošanas gaitās, kaut arī viņai neizdevās kļūt par asinsdonoru, tas viņu motivēja tika vēl vairāk iedrošināt citus, kas to var. Savukārt, grupa Sudden Lights asins ziedot devās kopā, kas nu jau ir kļuvusi par mūziķu apvienības tradīciju.

Kampaņas mājaslapā https://asinsdraugi.vadc.lv jauniešiem ir iespēja izvēlēties sev saistošāko asins draudzības veidu un iepazīties ar ziedošanas procesu.

Leave a Reply