SPERMICĪDI

  • Twitter
  • Facebook

Spermicīdi ir spermatozoīdus neitralizējoši produkti, kas pieejami dažādās formās – kā svecītes, gēli, putojošās tabletes, tamponi, sūklīši, plēvītes, krēmi u.c. Tie satur aktīvas sastāvdaļas – visbiežāk nonoksinolu-9, menfegolu, benzalkonija fluorīdu, kas iedarbojas uz spermatozoīdiem, bremzējot to kustību un neitralizējot tos, pirms tie nokļūst dzemdē.

Spermicīdi ir jāievada makstī pirms katra dzimumakta, ja starp tiem pagājusi vairāk kā stunda, turklāt tos jāievieto maksimāli dziļi, pēc iespējas tuvāk dzemdes kaklam. Krēmi un želejas uzreiz nodrošina kontraceptīvo efektu, savukārt citiem līdzekļiem nepieciešams laiks, līdz tie izšķīst. Parasti tās ir vismaz 15 minūtes pirms dzimumakta.

Pareizas lietošanas gadījumā efektivitāte ir ap 72%. Šo metodi iesaka barojošām māmiņām, kā arī sievietēm, kuras īslaicīgi nevar lietot citu kontracepcijas metodi, ieskaitot prezervatīvus, un dzimumattiecības piekopj reti.

Diafragma ar spermicīdu

Diafragma ir no mīksta silikona izgatavots kupola formas aplis, ko ievieto vagīnā. Pirmajā reizē to dara ārsts, bet pēc tam to dara sieviete pati pirms dzimumakta, papildinot to ar spermicīdu jeb spermatozoīdus neitralizējošu produktu. Makstī tā nosedz dzemdes kakliņu un novērš spermas iekļūšanu dzemdē, savukārt spermicīds neitralizē spermatozoīdus. Diafragmu jāatstāj makstī vismaz sešas stundas pēc dzimumakta, bet ne ilgāk kā 24 stundas. Lietojot šo metodi, reizi sešos mēnešos jāpārbaudās pie ārsta. Tās efektivitāte ir 98%, un tā būs piemērota sievietēm, kuras nevar vai nevēlas izmantot hormonus saturošu kontracepciju.

Dzemdes uzmava ar spermicīdu

Dzemdes uzmava darbojas līdzīgi diafragmai. Arī šo ierīci pirmajā reizē ievieto ārsts, bet pēc tam tā jāievieto makstī jāievieto pirms dzimumakta. Uzmava aizsedz dzemdi, neļaujot spermai iekļūt dzemdē un satikties ar olšūnu. Uzmavu nedrīkst atstāt makstī ilgāk par 48 stundām un, lietojot šo metodi, pie ginekologa jāpārbaudās reizi sešos mēnešos. Metodes efektivitāte ir 91% pirms dzemdībām, savukārt pēc dzemdībām efektivitāte mazinās, nokrītot līdz 74%. Uzmava ir piemērota sievietēm, kuras nevar vai nevēlas izmantot hormonālo kontracepciju, tomēr to neiesaka dzemdējušām sievietēm pazeminātās efektivitātes dēļ.